Menu

Światowa premiera anglojęzycznej wersji "Listy Ładosia" w Londynie

Światowa premiera anglojęzycznej wersji "Listy Ładosia" w Londynie
Ruth, Eva i Mirjam Wiener w Amsterdamie w 1940 r. (Fot. Wiener Library)
W poniedziałek, 24 lutego w The Wiener Holocaust Library w Londynie, najstarszej na świecie instytucji poświęconej badaniu Holokaustu, miała miejsce światowa premiera anglojęzycznego wydania 'Listy Ładosia'.
Reklama

Wydana przez Instytut Pileckiego książka dokumentuje nazwiska ponad 3 250 osób, którym w okresie II wojny światowej polscy dyplomaci z poselstwa RP w Bernie wystawiali fałszywe paszporty latynoamerykańskie, co zwiększyło szansę Żydów w Europie na przeżycie Holokaustu. Publikacja jest efektem badań zainicjowanych i nadzorowanych przez Ambasadora RP w Szwajcarii Jakuba Kumocha.

Lista została zaprezentowana podczas wydarzenia poświęconego historii matki, babci i cioć Daniela Finkelsteina, znanego brytyjskiego publicysty, lorda oraz wnuka założyciela Wiener Library, Alfreda Wienera, które otrzymały paszport Paragwaju. Podczas wydarzenia Finkelstein opowiedział ich historię, podkreślając, że paszport Paragwaju bez wątpienia ocalił życie jego matki i cioć.

W swoich przemówieniach współautorzy "Listy Ładosia", ambasador Kumoch i Monika Maniewska z Instytutu Pileckiego, zaprezentowali działania grupy Ładosia, ich efekty i dowody na nie odnalezione w archiwach, które doprowadziły do publikacji listy.

Z prelekcją nt. działań ratujących Żydów w innych krajach wystąpił również wybitny brytyjski profesor historii XX-wiecznej Europy Bob Moore z Uniwersytetu w Sheffield.

Wśród gości na wydarzeniu znaleźli się m.in. Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, historycy, eksperci ds. holokaustu i relacji polsko-żydowskich oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej w Wielkiej Brytanii.

Wydarzenie było efektem reakcji ambasadora Kumocha i dyrektora Wiener Library Toby’iego Simpsona na wpis-wątek Finkelsteina na Twitterze o losach jego rodziny, która trafiła do obozu Bergen-Belsen, i o tym, jak, dzięki posiadaniu paszportu Paragwaju, jego matka i ciocie zostały ocalone z obozu w ramach wymiany więźniów.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.03.2020
  GBP 5.070 złEUR 4.540 złUSD 4.093 złCHF 4.284 zł

  Sport


  Reklama