Menu

Sunak: Luzowanie restrykcji w Anglii może być opóźnione

Sunak: Luzowanie restrykcji w Anglii może być opóźnione
Minister finansów: "Musimy pamiętać, że - nawet gdy ograniczenia dobiegną końca - firmy nadal będą potrzebowały czasu, aby stanąć na nogi". (Fot. Getty Images)
Minister finansów Rishi Sunak wyjaśnił, iż decyzja o przedłużeniu programu płatnego urlopowania pracowników o kolejne pięć miesięcy była podyktowana m.in. tym, że 'sytuacja może się zmienić' jeśli chodzi o łagodzenie restrykcji w Anglii - informuje Metro.co.uk.
Reklama
Reklama

Wypłacanie przez brytyjski rząd 80 proc. pensji - do 2 500 funtów miesięcznie - pracownikom, którzy z powodu epidemii zostali wysłani przez pracodawców na przymusowe urlopy, kosztowało już prawie 50 miliardów funtów. Szacuje się, że z tzw. "furlough" skorzystało już ponad 11 milionów osób.

W środę - podczas przedstawiania budżetu Wielkiej Brytanii na przyszły rok finansowy - Sunak zapowiedział, że urlopowanie pracowników będzie trwało do końca września, czyli ponad trzy miesiące po dacie 21 czerwca, kiedy w Anglii mają przestać obowiązywać niemal wszystkie ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią.

Wczoraj szef resortu finansów wyjaśnił, dlaczego podjął decyzję o przedłużeniu programu pomocowego, który miał zakończyć się z końcem kwietnia. "Zrobiliśmy to z kilku powodów. Chciałem, żeby ludzie mieli pewność, że rząd myśli perspektywicznie, ponieważ wszystko może się jeszcze zmienić" - przyznał Sunak w rozmowie z ITV News.

"Miejmy nadzieję, że tak się jednak nie stanie. Robimy ogromne postępy i dziękujemy wszystkim zaangażowanym w nasz program szczepień, bo ten postęp jest możliwy między innymi właśnie dzięki tym osobom" - podkreślił.

"Musimy też pamiętać, że - nawet gdy ograniczenia dobiegną końca - firmy nadal będą potrzebowały czasu, aby stanąć na nogi. I po to jest ta dodatkowa pomoc" - dodał minister finansów.

Zgodnie z harmonogramem luzowania restrykcji w Anglii, sklepy, fryzjerzy i siłownie będą ponownie otwierane od 12 kwietnia, a puby i restauracje będą mogły w pełni funkcjonować pięć tygodni później - 17 maja. Wszystkie ograniczenia mają zostać zniesione 21 czerwca - wtedy też kluby nocne będą mogły zostać otwarte po raz pierwszy od 15 miesięcy.

Czytaj więcej:

Samozatrudnieni w UK "od maja mogą stracić rządową pomoc"

Rishi Sunak: "Naprawa finansów publicznych nie nastąpi od razu"

Brytyjski rząd przedłuży program urlopowania do końca września

Własny dom w UK za 5% depozytu? Wyjaśniamy, co się zmieni

  Komentarze
  • After
   5 marca, 18:06

   Ktoś, gdzieś w komentarzach napisał, żeby obudzić go z koronawirusowego snu. Niestety, ten straszny sen trwa, i trwa, i trwa.

  • Ja
   5 marca, 20:43

   Niech otworzą w końcu. Człowiek też chce iść w końcu do fryzjera itd.

  • Zalogowany Anglia
   5 marca, 21:17

   To jest oczywiste przecież mowa jest o wrześniu już od dobrych 2 tygodni to wiadomo ,niestety dojdzie do tego że ludzie będą rzucać wszystko i sprzedawać, aby tylko stąd się wydostać i uciec ,a niestety wszystko idzie w tym kierunku, na mojej ulicy w domkach szeregowych, zostałem tylko ja mieszkający wszyscy się wyprowadzili naprawdę zostałem sam ,wcześniej mieszkało 6 rodzin sprzedają lub oddali mieszkania i wyjeżdżają to jest kraj bankrut ,tylko ślepy może tego nie widzieć .

  • SA
   5 marca, 21:24

   spoko, nastepne 1600£ co 4 tygodnie za siedzenie w domu:)

  • Zara,zara
   6 marca, 08:25

   Niestety....szkoda....ja bardzo juz bym chcial isc do teatru bo nie moge zyc bez sztuki.Na deskach teatru ukazala sie piekna sztuka na temat rodziny zydowskiej w czasach wojennych.A przez pandemie niemoge nigdzie pojechac i musze siedziec w domu i nudzic sie co zmusza mnie do palenia ziola,kwasnych seansow i robienia domowych przerobek pod wplywem amfetaminy.Jest z nami tez perla mocna i bimber od staHa z mety.Wiec jezeli sie uzaleznie to pociagne do odpowiedzialnosci rząd i bede domagal sie rekompensaty tak samo jak robia to otyle osoby ktore przytyly podczas kwarantanny.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama