Stoch drugi w Willingen, wygrana Niemca Geigera

Kamil Stoch po raz kolejny pokazał swoją świetną formę. (Fot. Getty Images)
Kamil Stoch zajął drugie miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Willingen. Zwyciężył Niemiec Karl Geiger, a trzecie miejsce zajął lider klasyfikacji generalnej Japończyk Ryoyu Kobayashi.

Na czwartej pozycji uplasował się Piotr Żyła, Dawid Kubacki był piąty, a 22. Stefan Hula.

Stoch, który wygrał dwa poprzednie indywidualne konkursy w Oberstdorfie i Lahti, w Willingen prowadził po pierwszej serii, w której w doskonałym stylu osiągnął 144,5 m. Klasę Polaka uznali sędziowie i czterech z nich dało mu za ten skok notę 19,5 pkt. Drugi był Kobayashi, który także uzyskał 144,5 m, ale otrzymał niższe noty za styl i tracił do lidera trzy punkty. Na trzeciej pozycji plasował się Geiger, który doleciał do 142. metra.

Za czołową trójką plasowali się Kubacki i Żyła, a 14. był Hula.

Odpadli Jakub Wolny i Maciej Kot. Ten pierwszy, który świetnie wypadł w piątkowym konkursie drużynowym, tym razem osiągnął 126 m, co dało mu 33. miejsce. Kot wylądował o metr bliżej i zajął 37. lokatę.

Sporą niespodzianką pierwszej serii był słaby skok Markusa Eisenbichlera, który w piątek wygrał kwalifikacje i prowadził w klasyfikacji Willingen Five, której triumfator otrzyma czek na 25 tysięcy euro (rok temu nagrodę odebrał Stoch). W sobotę Niemiec miał w pierwszej serii 125,5 m i zajął 36. miejsce.

W finale daleko poszybowali Kubacki oraz Żyła i dwóch Polaków znajdowało się na czele. Ale wtedy na belce usiadł Geiger, który nie dał rywalom szans. Skoczył 150,5 m, tylko o półtora bliżej od rekordu obiektu i było jasne, że trudno będzie go pokonać.

Kobayashi odpowiedział skokiem na 143 m, a a Stoch podobnie jak w pierwszej serii osiągnął 144,5 m, ale to wystarczyło do drugiego miejsca. Do Geigera zabrakło mu czterech punktów, czyli 222 cm. Niemiec odniósł drugie w sezonie i karierze zwycięstwo.

"Mam pozytywne wrażenia po dzisiejszych zawodach. To był super konkurs, kibice widzieli dalekie loty. Jestem w dobrej dyspozycji" - przekazał Stoch reporterowi TVP.

Po raz 66. stanął na podium indywidualnego konkursu PŚ, połowę z nich zakończył wygranymi. W klasyfikacji generalnej traci do Kobayashiego 411 pkt. Powiększył natomiast przewagę nad Austriakiem Stefanem Kraftem, który w sobotę był 11., czyli po raz pierwszy od dwóch miesięcy wypadł z czołowej dziesiątki.

Po trzech z pięciu skoków w klasyfikacji Willingen Five prowadzi Geiger, który o 1,9 pkt wyprzedza Kobayashiego. Trzeci jest Żyła ze stratą 6,4 pkt, a czwarty Stoch, który do lidera traci 10,1.