Menu

Statystycy wyliczyli, że Euro 2020 wygrają Francuzi

Statystycy wyliczyli, że Euro 2020 wygrają Francuzi
Prawdopodobieństwo, że to "Trójkolorowi" zostaną mistrzami wynosi 14,8 procent. (Fot. Getty Images)
Statystycy pięciu uniwersytetów - w Dortmundzie, Monachium, Innsbrucku, Molde i Gandawie - wyliczyli, że piłkarskim mistrzem Europy zostaną Francuzi. Impreza rusza w piątek i potrwa miesiąc. Jednym z 24 uczestników są Polacy. Tytułu bronią Portugalczycy.
Reklama
Reklama

Prawdopodobieństwo, że to "Trójkolorowi" zostaną mistrzami wynosi 14,8 procent. Na kolejnych miejscach zestawienia potencjalnych triumfatorów znaleźli się Anglicy - 13,5 proc., grupowi rywale biało-czerwonych - Hiszpanie z 12,3 proc. oraz Niemcy i Portugalczycy - po 10,1 proc.

W obliczeniach brano pod uwagę różne wskaźniki i wyniki, np. mocne strony drużyn, wartość rynkową piłkarzy, liczbę uczestników Ligi Mistrzów, występy w meczach ligowych oraz socjologiczno-ekonomiczne położenie kraju.

"Oczywiście są to tylko prognozy, matematyczne wyliczenia, które mogą się nie przełożyć na wyniki. W innym wypadku turnieje piłkarskie byłyby bardzo nudne. Nie dajemy pewności, a tylko wskazujemy na prawdopodobieństwo" - wyjaśnił Achim Zeileis, jeden ze statystyków, pracujący na co dzień w Innsbrucku.

Mistrzostwa Europy ruszą w piątek i potrwają do 11 lipca. Mecz otwarcia zaplanowany jest w Rzymie, a zagrają w nim Włosi z Turkami. Polacy w grupie E zmierzą się kolejno ze Słowacją, Hiszpanią i Szwecją.

Czytaj więcej:

Kędziora o Euro 2020: "Trener Sousa dał mi do zrozumienia, że na mnie liczy"

Boniek: "Jestem zakochany w naszej reprezentacji"

Fabiański o Euro: "Nie czuję jeszcze atmosfery turnieju"

Euro 2020: Hiszpanie osłabieni. Kapitan drużyny ma Covid-19

Oficjalnie: Arkadiusz Milik nie jedzie na Euro 2020

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2021
  GBP 5.2369 złEUR 4.5027 złUSD 3.7185 złCHF 4.1360 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama