Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Spowolnienie na polskim rynku pracy. Bezrobocie nie wzrośnie, ale spadnie tempo wzrostu płac

Spowolnienie na polskim rynku pracy. Bezrobocie nie wzrośnie, ale spadnie tempo wzrostu płac
Pracodawcy przestają poddawać się naciskom pracowników o podwyżki, widząc nadchodzące trudne czasy w gospodarce. (Fot. Getty Images)
Spowolnienie na rynku pracy będzie oddziaływało przede wszystkim na wynagrodzenia, a nie na wzrost bezrobocia - ocenił ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka w komentarzu do danych GUS.
Reklama
Reklama

Główny Urząd Statystyczny podał dzisiaj, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 r. wyniosło 7 368,97 zł, co oznacza wzrost o 11,9 proc. rdr. Zatrudnienie w tym sektorze rok do roku nie zmieniło.

Ekonomista Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka zauważył, że w sierpniu wynagrodzenia spadły o 1,6 proc. w stosunku do lipca br.

"Oczywiście ten spadek z miesiąca na miesiąc to prawdopodobnie wynik skokowego podwyższenia wynagrodzeń w związku ze wzrostem płacy minimalnej w lipcu. W skali roku wynagrodzenia urosły o 11,9 proc. To więcej niż inflacja, ale to akurat nie jest dużym zaskoczeniem" - zaznaczył.

Ekspert zauważył, że roczna dynamika pokazuje, iż na rynku pracy nadal występuje dość silna presja płacowa, natomiast miesięczny spadek może świadczyć o tym, że pracodawcy przestają poddawać się naciskom pracowników o podwyżki, widząc nadchodzące trudne czasy w gospodarce.

W opinii Zielonki "spowolnienie na rynku pracy będzie oddziaływało przede wszystkim na wynagrodzenia, a nie tak jak większość oczekuje - na znaczący wzrost bezrobocia". "Oczywiście bezrobocie też wzrośnie, ale nie na tyle, żeby można było mówić o recesji" - wskazał.

Zdaniem analityka Konfederacji Lewiatan pierwsze oznaki tego spowolnienia widać w danych o zatrudnieniu. "Tu również, podobnie jak w przypadku wynagrodzeń zatrudnienie spadło o 0,2 proc." - zwrócił uwagę.

Druga fala redukcji zatrudnienia - według Zielonki - może być widoczna w danych za październik (trzymiesięczny okres wypowiedzenia). "Mimo że to niewielki spadek zatrudnienia, warto podkreślić, że od 2005 r. jedynie w sierpniu 2020 r. był głębszy miesięczny spadek liczby osób pracujących" - podkreślił.

Czytaj więcej:

Polska: Liczba ofert pracy dla branży hotelarsko-gastronomicznej na historycznym maksimum

Nowe dane Eurostatu za lipiec. Bezrobocie w UE spada

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama