Sociedad i Granada w pucharach, spadek Leganes

Piłkarze Sociedad cieszą się z awansu do Ligi Europy po zremisowanym meczu z Atletico Madrid. (Fot. Getty Images)
Piłkarze Realu Sociedad San Sebastian i Granady w ostatniej kolejce hiszpańskiej ekstraklasy zapewnili sobie udział w następnej edycji Ligi Europy. Trzecim spadkowiczem została ekipa Leganes, mimo remisu z Realem Madryt 2:2 i serii pięciu meczów bez porażki w końcówce sezonu.

Real - nowy mistrz kraju - zakończył rozgrywki "małymi derbami" z Leganes, położonym 11 km od stolicy, ale w granicach jej aglomeracji. Rozstrzygnięcia pokazały, że wygrana gospodarzy dałaby im utrzymanie w La Liga, ale "Królewscy" nie zastosowali taryfy ulgowej, choć to jedyna strata punktów po restarcie sezonu w połowie czerwca.

Goście dwukrotnie prowadzili po golach kapitana Sergio Ramosa, 11. w sezonie i setnego w historii występów w La Liga, i Marco Asensio. Ambitni gracze Leganes za każdym razem odrabiali straty, ale wobec remisu Celty Vigo w Barcelonie z żegnającym się z elitą Espanyolem (0:0) jeden punkt nie wystarczył do utrzymania.

"Gol od utrzymania, centymetry od cudu" - napisała sportowa gazeta "Marca" o zespole prowadzonym przez doświadczonego meksykańskiego szkoleniowca Javiera Aguirre.

W pierwszych sześciu spotkaniach po przymusowej przerwie spowodowanej koronawirusem ta drużyna zdobyła dwa punkty, a w pięciu kończących sezon, w których nie doznała porażki, aż 11.

CD Leganes do La Liga po raz pierwszy dostało się w 2016 roku. Inauguracyjny sezon i następny zakończyło tuż "nad kreską", a przed rokiem było 13. Teraz przyjdzie zespołowi i jego kibicom przeżyć gorycz spadku.

Wcześniej już pogodzone z podobnym losem były Espanyol i Real Mallorca, który awansował przed rokiem.

Obok Realu i "Barcy" na podium zmieściło się stołeczne Atletico, które na zakończenie zremisowało z Realem Sociedad 1:1.