Menu

Słowa "piwo" i "drink" najczęściej w wakacyjnym słowniku Brytyjczyków

Słowa "piwo" i "drink" najczęściej w wakacyjnym słowniku Brytyjczyków
Co piąty ankietowany przyznał, że ​​nie nauczył się żadnych obcych słów ani zwrotów. (Fot. Getty Images)
Znajomość kilku podstawowych słów w języku, którym posługują się tubylcy, to mile widziany gest. Jeśli chodzi o naukę lokalnego żargonu, dla wielu Brytyjczyków najważniejsze frazy to 'piwo' i 'drink'.
Reklama

Ponad 25 proc. brytyjskich wczasowiczów przyznało, że nauczyło się, jak poprosić o dwa piwa lub inne drinki w lokalnym języku podczas ostatnich wakacji za granicą - wynika z najnowszego sondażu Populus.

Ankieta, w której przepytano 2 000 pełnoletnich osób, ujawniła, że najczęściej wypowiadanymi przez turystów z Wielkiej Brytanii słowami są zwroty grzecznościowe, czyli "proszę" i "dziękuję".

Ponadto, ponad dwie trzecie nauczyło się mówić "cześć" i "do widzenia", a 28 proc. przyswoiło sobie zwrot: "Ile to kosztuje?"

Wielu Brytyjczyków po prostu chce zasygnalizować brak umiejętności posługiwania się językiem obcym, więc uczy się zdania: "Czy mówisz po angielsku?" (28 proc.) lub frazy: "Przykro mi, ale nie mówię w twoim języku" (16 proc.).

Co piąty ankietowany przyznał, że ​​nie nauczył się żadnych obcych słów ani zwrotów.

Z ankiety wynika również, że powoli mijają już czasy noszenia przy sobie podręcznych rozmówek. Większość, bo aż 60 proc. respondentów w wieku od 16 do 34 lat, korzysta ze smartfonów i mobilnych aplikacji.

W badaniu Populus wzięło udział 1 960 Brytyjczyjów, którzy zadeklarowali, że wyjeżdżają na wakacje za granicę między 25 a 26 lipca br.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.02.2020
  GBP 5.066 złEUR 4.335 złUSD 3.925 złCHF 4.073 zł

  Sport


  Reklama