Menu

Sir Dermot Turing nagrodzony polskim odznaczeniem państwowym

Sir Dermot Turing nagrodzony polskim odznaczeniem państwowym
Sir Dermot Turing został uhonorowany za podkreślenie roli Polaków w łamaniu kodu Enigmy. (Fot. Twitter/@PolishEmbassyUK)
Siostrzeniec Alana Turinga, Sir Dermot Turing, został odznaczony polskim odznaczeniem państwowym za wysiłki na rzecz podkreślenia roli polskich kryptologów w łamaniu kodu Enigmy.
Reklama

Sir Dermot otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej od polskiego ambasadora w Londynie Arkadego Rzegockiego w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy za "szerzenie wiedzy o roli polskich kryptologów nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także we Francji i innych krajach".

W 2018 roku opublikował książkę "X, Y i Z: The Real Story of How Enigma Was Broken", która szczegółowo opisuje polsko-brytyjsko-francuską współpracę w zakresie odszyfrowywania Enigmy i podkreśla, że ​​osiągnięcia jego słynnego wuja zostałyby znacznie spowolnione - jeśli nie niemożliwe - bez istotnych osiągnięć Polskiej Szkoły Matematyki.

Sir Dermot Turing został uhonorowany podczas skromnej ceremonii w Ognisku Polskim - Klubie Polskich Palenisk, w którym uczestniczyła również siostrzenica Henryka Zygalskiego, jednego z polskich kryptologów.

Sir Dermot Turing odbierając odznaczenie powiedział: "To niezwykłe doświadczenie, aby otrzymać ten zaszczyt, za co jestem bardzo wdzięczny. W porównaniu z kryptologami, którzy nie tylko osiągnęli zadziwiający przełom, który umożliwił odczytywanie wiadomości Enigmy przez całą drugą wojnę światową, i narażali własne życie, aby zachować tajemnicę w tajemnicy, nie zrobiłem nic wielkiego. W pewnym sensie uważam, że otrzymuję to odznaczenie w zamian za ich pracę, a nie moją".

"Chciałbym również docenić ogromną pomoc, jaką miałem w moich badaniach od ambasady polskiej w Wielkiej Brytanii, instytutów w Londynie, które strzegą polskich rejestrów wojennych, a także rodzin samych kryptologów" - dodał.

Ambasador Arkady Rzegocki wręczając odznaczenie podkreślił: "Jestem wdzięczny za Twoją pracę, ponieważ pomaga w przedstawianiu brytyjskiej opinii publicznej prawdziwej historii o dekodowaniu Enigmy. Mam zaszczyt wręczyć to odznaczenie w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy osobie, którą z dumą mogę nazwać przyjacielem Polski. "

Polacy jako pierwsi zastosowali matematykę w kryptoanalizie tuż po zakończeniu pierwszej wojny światowej, a następnie złamali kod Enigmy w grudniu 1932 r. Przekazali swoją pracę sojusznikom francuskim i brytyjskim w przededniu drugiej wojny światowej, latem 1939 roku. Ich osiągnięcia matematyczne i techniczne położyły podwaliny pod pracę Alana Turinga i wysiłek Bletchley Park na masową skalę.

Czytaj więcej:

Dermot Turing o roli Polaków w złamaniu szyfru Enigmy

Wirtualne obchody majowego święta w nowojorskim Instytucie Piłsudskiego

Enigma sprzedana na aukcji za ponad 117 tys. euro

  Komentarze
  • Pełzająca cywilizacja
   5 lipca 2020, 18:54

   Chociaż jeden Anglik wspomniał nie tylko słownie , ale w książce o ogromnym wysiłku naszego sztabu kryptologów i przekazaniu nieodpłatnie całej wiedzy i materiałów aliantom .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama