Menu

Siostra Grety Thunberg: Byłam samotna i wycofana

Siostra Grety Thunberg: Byłam samotna i wycofana
14-letnia Beata Ernman miała rodzicom za złe, że za bardzo koncentrują się na Grecie. (Fot. Twitter/@Corriere)
Siostra aktywistki klimatycznej Grety Thunberg, 14-letnia Beata Ernman przyznała, że miała problemy psychiczne, które zaczęły się w momencie, gdy uwaga jej rodziców była skoncentrowana na siostrze - Grecie. Nastolatce w walce z depresją pomaga muzyka.
Reklama

Jak podają szwedzkie media Beata wraz z matką śpiewaczką operową Maleną Ernman wcieli się w rolę słynnej francuskiej piosenkarki Edith Piaf w musicalu "Forever Piaf". Fragment próby z występem Beaty Ernman przed planowaną na 19 września premierą opublikował w internecie teatr Goeta Lejon.

"Odkąd pamiętam tańczyłam i śpiewałam. Dorastałam z piosenkami Edith Piaf, ale dopiero teraz miałam okazję poznać historię jej życia. Możliwość wykonywania jej nieśmiertelnej muzyki jest spełnieniem moich marzeń" - twierdzi Beata Ernman w informacji prasowej przygotowanej przez producentów musicalu.

Młoda artystka promuje swój planowany występ w mediach społecznościowych. Na instagramie obserwuje ją 16,3 tys. użytkowników. Dostępne są tam zdjęcia, na których wspólnie z matką jest ucharakteryzowana na Edith Piaf.

Udział w musicalu nie będzie pierwszym publicznym występem Beaty Ernman. W 2017 roku towarzyszyła matce w wykonaniu jednej z piosenek na koncercie w Skansenie w Sztokholmie. Solowy debiut siostra Grety miała w maju ubiegłego roku w nadawanym na żywo programie szwedzkiej telewizji TV 4, podczas którego wykonała utwór promujący książkę dla dzieci i młodzieży o problemie przemocy w szkole.

Greta Thunberg stała się rozpoznawalną na całym świecie twarzą młodego pokolenia. (Fot. Getty Images)

Także w telewizji TV 4 Beata Ernmam ujawniła, że w szkole była poddawana mobbingowi, a także opowiedziała o swojej diagnozie ADHD. Z tego powodu uczęszczająca do szkoły muzycznej nastolatka nie może przebywać w klasie z innymi uczniami.

Jej problemy psychiczne zaczęły się w momencie, gdy uwaga rodziców była skoncentrowana na Grecie, która przeżywała depresję i odmówiła jedzenia z powodu problemów klimatycznych. "Byłam samotna i wycofana" - stwierdziła Beata, zaznaczając, że "w odnalezieniu siebie" pomogła jej muzyka.

Beata Ernman wraz z Gretą oraz rodzicami Maleną Ernman oraz aktorem ojcem Svante Thunberg jest współautorką światowego bestselleru, książki wydanej w Polsce pod tytułem "Sceny z życia rodzinnego. Strajk klimatyczny Grety". Część rozdziałów poświęcona jest właśnie Beacie i jej talentowi muzycznemu.

Obie wciąż jeszcze niepełnoletnie nastolatki patronują zarejestrowanej w Sztokholmie fundacji The Greta Thunberg and Beata Ernman Foundation, do której mają trafiać pieniądze z międzynarodowych nagród, jakie otrzymuje Greta za swoją działalność ekologiczną. Fundacja ma działać na rzecz ochrony klimatu oraz wspierać promocję zdrowia psychicznego. Jedną z pierwszych działań organizacji był wniosek o zarejestrowanie znaków towarowych: Greta Thunberg, nazwy ruchu "Fridays for Future" oraz logo strajku szkolnego

Czytaj więcej:

Greta Thunberg w Davos: Nic nie zrobiono dla klimatu

Greta Thunberg chce zastrzec swoje nazwisko

Greta Thunberg zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla 2020

BBC zrealizuje serial dokumentalny z Gretą Thunberg

  Komentarze
  • Kawał
   21 lutego, 12:53

   Przychodzi garbata baba do lekarza. A lekarz - co sie skradasz

  • Lolllolo
   21 lutego, 14:01

   beatko nastepnym razem zaprazzam do mnie 😊

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama