Menu

Singapur ma lotnisko z wodospadem

Singapur ma lotnisko z wodospadem
Takie lotnisko tylko w Singapurze! (Fot. Getty Images)
Lotnisko z gigantycznym wodospadem w środku i dżunglą wokół? Takie cuda tylko w Singapurze! 17 kwietnia zostanie otwarta nowa hala, łącząca trzy terminale lotniska Changi.
Reklama

Już teraz singapurskie lotnisko Changi jest najlepszym portem lotniczym w prestiżowym rankingu Skytrax. A wkrótce może być jeszcze lepiej… 17 kwietnia swoje podwoje otworzy zapierająca dech w piersi hala, łącząca trzy terminale lotniska. Jej nazwa – Jewel, czyli klejnot, jest jak najbardziej zasadna.

W sercu szklanej hali, zajmującej powierzchnię 134 tys. m kw., znajduje się 40-metrowy wodospad. Przez dach co minutę wpływa do niego blisko 40 litrów wody. Wieczorami wodospad pokaże swoje drugie oblicze dzięki pokazom multimedialnym. O wyjątkowości Jewel decyduje też wielopiętrowy tropikalny ogród botaniczny z ponad 120 gatunkami roślin.

Changi jest siódmym najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie. (Fot. Getty Images)

Przede wszystkim jednak hala jest obszarem usługowym – gigantycznym centrum handlowym, z ponad 280 sklepami i restauracjami. Wśród nich jest największy w południowo-wschodniej Azji sklep Nike. Do tego hotel oferujący 180 pokoi.

Ten śmiały projekt kosztował około 1,25 mld dol., czyli niemal 5 mld zł. Budowa rozpoczęła się w grudniu 2014 r.

"Jewel" jest „dzieckiem" kanadyjsko-izraelskiego architekta Moshego Safdie. Do tej pory jego najsłynniejszym dziełem był Habitat 67 – kompleks mieszkalny w Montrealu, wzniesiony na wystawę światową w 1967 roku, dla którego inspiracją były stare miasteczka w górzystych regionach Bliskiego Wschodu, Włoch i Japonii. Przyłożył też rękę do projektów terminali lotniczych w Toronto i Tel Awiwie.

Changi jest siódmym najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie. W rekordowym 2018 roku obsłużono tam 65,6 mln pasażerów (pierwsze miejsce należy do Dubaju). Główne kierunki lotów z Singapuru to Indonezja, Malezja i Tajlandia. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 31.07.2020
  GBP 4.879 złEUR 4.407 złUSD 3.717 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama