Menu

Settled status zagrożony? "Pandemia priorytetem dla rządu UK"

Settled status zagrożony? "Pandemia priorytetem dla rządu UK"
Wezwanie do rządu, by zastąpić proces ubiegania się o status osoby osiedlonej gwarantowanym prawem pobytu dla wszystkich obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Niektórzy obywatele Unii Europejskiej mogą stracić szansę na prawo do legalnego pobytu w Wielkiej Brytanii, ponieważ brytyjski rząd skupia wszelkie siły i środki finansowe na walce z pandemią koronawirusa - twierdzą organizacje pomagające imigrantom w UK.
Reklama

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, obywatele UE mają czas do czerwca 2021 r., by ubiegać się o status osoby osiedlonej. Istnieją jednak obawy, że w obliczu pandemii rząd skieruje wszelkie środki na walkę z Covid-19, co może poważnie zagrozić funkcjonowaniu systemu aplikacji EU Settlement Scheme.

W praktyce może to oznaczać mniejsze rządowe wsparcie dla imigrantów z Unii Europejskiej, w tym opóźnienie kampanii informacyjnych dla osób, które najbardziej potrzebują pomocy w ubieganiu się o status osiedleńca.

W związku z tym organizacje wspierające imigrantów wzywają rząd do zastąpienia EU Settlement Scheme gwarantowanym prawem pobytu dla wszystkich obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii. 

"Kryzys koronawirusowy zagraża całemu systemowi aplikacji" - uważa Zoe Gardner z Joint Committee for the Welfare of Immigrants. "Pracownicy organizacji charytatywnych mogą zostać przytłoczeni obowiązkami związanymi z pandemią, ponieważ będą przekierowywani, aby pomagać NHS" - dodaje.

Włoszka, Clara Angela di Stefano, która pracuje jako pielęgniarka w brytyjskiej służbie zdrowia, podkreśla, że "w ciągu najbliższych miesięcy migranci będą ratować życie w szpitalach NHS".

"Wielu z nas zachoruje, a niektórzy umrą. Jesteśmy dumni z wykonywanej pracy. Ale kiedy kryzys się skończy, tysiące imigrantów z UE mogą stracić swój status, ponieważ rząd wciąż upiera się przy swoim wadliwym systemie składania wniosków. Boris Johnson może łatwo rozwiązać ten problem, legalizując nasz pobyt w UK" - dodaje.

Rząd ogłosił, że Covid-19 już opóźnił proces przyznawania statusu osoby osiedlonej. Zwykle zajmuje on około pięciu dni.

Czytaj więcej:

Brytyjski rząd złożył projekt ustawy o punktowym systemie imigracyjnym

Brytyjski resort zdrowia: 3,5 miliona testów "w drodze do NHS"

Ponad pół miliona osób zgłosiło się do pomocy NHS

  Komentarze
  • Asan
   30 marca, 17:42

   Ale naiwniaki! Myślą że Anglicy są tacy frajerzy i dadzą się złapać na ten numer pt zostawmy sobie na plecach tysiące szemranych ludzików zbiegłych przed sądami w ich krajach i melinujacych się w UK Ci co mieli złożyć wnioski już to dawno zrobili. Reszta wiadomo że nie złożyła i nie złoży.

  • Ozja Szechter
   30 marca, 17:49

   Ja i moja żona już otrzymaliśmy settled status,14 lat płacenia podatków i kredyt mieszkaniowy ułatwiły sprawę ,nasza dwójka dzieci urodziła się w Anglii,tydzień temu złożyłem aplikację dla syna ,jeszcze muszę złożyć dla córki,to co mam się spodziewać,że przez korona wirusa ,mogą nie otrzymać pozwolenia na pobyt stały w UK?Co ma piernik do wiatraka.

  • Ryju
   30 marca, 18:05

   Trzeba było wysyłać wniosek jak był na to czas, a po drugie co to za różnica , czy dadzą statut w dwa tygodnie , czy kilka dni dłużej . To problem emigrantów , nie rządu.

  • Do ozja szechter
   30 marca, 18:56

   Po co dzieciom wyrabiasz skoro siedzicie tu tyle lat a one byly tu urodzone to sa british citizen dla ktorych wniosku nie trzeba skladac dla pewnosci paszporty wyrobcie im angielskie i tyle.

  • Co?
   30 marca, 19:38

   Gapcie poddenerwowane? Wszystko na ostatnią chwilę? Bez obaw, jeszcze zostało pare miesięcy, jest podana ostateczna data składania wnioskow, decyzje można otrzymać później bez strat w uprawnieniach, najwyżej trzeba będzie urlop za granicą zaplanować z małym poślizgiem i tyle, to nie dramat.

  • Staines
   30 marca, 22:25

   Zwykle zajmuje 5 dni ? A to ciekawe bo złożylem 22 marca a 23 mialem juz potwierdzenie 😊

  • Czytelnik anonimowy
   30 marca, 22:56

   Dzieci sa british jak matka ojciec maja udokumentowany kazdy dzien pracy 5 lat przed urodzeniem. Inaczej musza czekac 10lat I moga za oplata byc zarejestrowanego jako british. Ale nigdy przenigdy nie bedziecie british z paszportami czy bez w swietle brytyjskiego wymiaru sprawiedliwosci.

  • Ryju
   30 marca, 22:59

   "ozja dzechter" opowiadaczy historii wszelakich. Otóż aplikacja settled statut nie interesuje się tym , czy ktoś na kredyt, czy go nie ma lub czy ma zamiar dopiero wziasc. Settled status należy się każdemu kto udowodni,że zamieszkiwał na terenie UK 5 lat na settled i mniej od 5 mb a ore-settled. I nic nikomu nie "jest ułatwianie". Zaglądają do Revenue i criminal record , a jak w Revenue pusto ,to pytają o inne dowody pobytu. I koniec . Żadna laska dla nikogo , że mu przyznają jak spełnia warunki.

  • Asan
   31 marca, 08:24

   "lewinsky" skąd nadajesz ? Fajnie tam jest ?

  • Czytelnik
   31 marca, 08:58

   Ja niewiem gdzie wy ludzie pracujecie, że myślicie że będziecie mieli pracę.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.05.2020
  GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości