Menu

Settled status w UK: Polacy rekordzistami wśród wnioskodawców

Settled status w UK: Polacy rekordzistami wśród wnioskodawców
Na złożenie wniosku o settled status Polacy mają jeszcze dokładnie rok. (Fot. Getty Images)
Na rok przed upływem terminu 3,6 mln obywateli państw Unii Europejskiej, w tym prawie 700 tys. Polaków, złożyło wniosek o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii - przekazał Kevin Foster, brytyjski wiceminister spraw wewnętrznych nadzorujący ten proces.
Reklama

Uzyskanie okresu statusu osoby osiedlonej (settled status) lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej (pre-settled status) jest konieczne, by można było pozostać w Wielkiej Brytanii po upływie okresu przejściowego po Brexicie. Wnioski takie można składać do 30 czerwca 2021 r.

"Otrzymaliśmy ponad 3,6 mln wniosków o status osoby osiedlonej lub tymczasowy status, z czego w przypadku 3,3 mln został on już przyznany. Mogę z zadowoleniem powiedzieć, że prawie 700 tys. Polaków złożyło takie wnioski. Na rok przed upływem terminu jesteśmy naprawdę zadowoleni z tych liczb" - stwierdził Foster. Podkreślił, że Polacy są największą grupą osób, które złożyły takie wnioski.

To oznacza, że w ciągu ostatniego półrocza nastąpił znaczący wzrost liczby złożonych aplikacji, bo według stanu na koniec 2019 r., było ich 2,8 mln, z czego ponad 500 tys. od obywateli polskich.

"Widzieliśmy zwiększone zainteresowanie w okolicach terminu Brexitu, co jest zrozumiałe, bo było dużo o tym w mediach, a także dlatego, że stało się jasne, że naprawdę wychodzimy z UE; nadal jednak otrzymujemy kilka tysięcy aplikacji dziennie, także w czasie epidemii Covid-19, bo zdecydowana większość osób składa je za pomocą aplikacji" - zaznaczył.

Foster: "Honorujemy nasze zobowiązania wynikające z umowy o wyjściu z UE". (Fot. Getty Images)

Jak dodał, cały czas urzędy oferują wsparcie osobom, które z jakichś powodów składają wnioski w formie papierowej, choć jest to znikoma mniejszość, bo składanie wniosków online jest bardzo prostym procesem.

Według danych brytyjskiego Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS), w 2019 r. w Wielkiej Brytanii mieszkało 3,7 mln osób z obywatelstwem państw UE, w tym 900 tys. osób z obywatelstwem polskim. To oznacza, że wnioski o status osoby osiedlonej lub tymczasowy status złożyła pewna liczba osób, które faktycznie nie mieszkają w Wielkiej Brytanii.

Zdaniem Fostera, nie świadczy to, że podejście władz jest zbyt liberalne. "Honorujemy nasze zobowiązania wynikające z umowy o wyjściu z UE. Do końca roku jest swoboda przepływu osób z UE i każdy obywatel UE może przyjechać i zamieszkać Wielkiej Brytanii i złożyć taki wniosek" - zaznaczył. Przypomniał jednak, że w takim przypadku będzie to wniosek o tymczasowy status osoby osiedlonej, bo warunkiem uzyskania statusu osoby osiedlonej jest pięcioletni pobyt w Wielkiej Brytanii.

Foster nie chciał spekulować na temat liczby osób, która złoży takie wnioski do końca czerwca 2021 r. "Na początku niektórzy mówili, że 3 mln to jest cel, do którego powinniśmy dążyć, a teraz jest tych wniosków znacznie więcej. Naszym celem jest, by każdy, kto jest do tego uprawniony, wiedział, jak to zrobić, mógł to zrobić, a jeśli potrzebuje wsparcia, by je otrzymał" - podkreślił.

Jak dodał trudno przewidywać, ile osób z tych, które złożyły wniosek, ostatecznie pozostanie w Wielkiej Brytanii. "Skoro uruchomiliśmy taką możliwość, to chcemy, by te osoby pozostały, ale wiadomo, że są różne sytuacje i niektóre osoby przyjeżdżają, by popracować parę lat, a później zamierzają wrócić do Polski lub gdzieś indziej. Ale naszym celem jest to, by wszyscy mieli uregulowany status" - wyjaśnił Foster.

Czytaj więcej:

Home Office: Już ponad 3 mln obywateli UE zaaplikowało o settled status

101-latek aplikował o settled status. Poproszono o zgodę jego rodziców

Szkocja: Polak prawie rok czekał na settled status

Settled status zagrożony? "Pandemia priorytetem dla rządu UK"

"Wielka Brytania nie zapewnia pomocy obywatelom UE"

Obywatele UE w UK bez szans na brytyjski paszport? Nowy przepis Home Office

Pod górkę po brytyjski paszport? "Rząd zaczął wszystko utrudniać"

  Komentarze
  • Ola
   30 czerwca, 20:53

   Do Kaya Kaya,

   Myślę,że duużo więcej niż p. Dudy i Pani, ponieważ nie zniżają się do waszego poziomu, aby ubliżać innym,że
   głosując na kogokolwiek (oprócz p.D) wykazują się niskim poziomem inteligencji.. tak robią tylko osoby mało inteligentne..!! A przy okazji, ile płacą Pani za hejtowanie innych? A może robi to Pani z przyjemności? ŻAŁOSNE

  • Mistrzunio
   30 czerwca, 21:31

   Tu jestem i mowie dalej ze brexitu nie bedzie. Jesli bedzie to tylko na papierze i nic nie ulegnie zmianie. Nawet nie robie zadnego statusu. Oni pisza ze nie wiadomo ile sie Polakow juz zarejestrowalo. Z tych co znam zarejestrowal sie jeden. Klamstwa na potege. Powszechny spis ludnosci 2.0. Nie pozdrawiam cie pacanie bo wierzysz w propagande.

  • PabloWhodini
   1 lipca, 03:19

   Bardzo to smutne ze tyle osob w 21 wieku wyemigrowalo z "zielonej wyspy" Donald's ale nie Trump-a. Tez na T. Dziekuje tobie platformo wiertnicza czy jak tam sie nazywasz czy nazywalas.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Reklama