Menu

Serial "Czarnobyl” zdominował nominacje do nagród BAFTA

Serial "Czarnobyl” zdominował nominacje do nagród BAFTA
Jakie jeszcze seriale otrzymały w tym roku nominację do nagrody BAFTA? Na zdjęciu: Brytyjski aktor Andy Serkis. (Fot. Getty Images)
Dziś ogłoszono nominacje do Nagród Telewizyjnych Akademii Brytyjskiej, telewizyjnych nagród BAFTA, przyznawanych przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Królem polowania została produkcja stacji HBO i Sky – 'Czarnobyl”. Serial o katastrofie reaktora w elektrowni jądrowej w Czarnobylu został nominowany w 14 kategoriach.
Reklama

Dzięki czternastu nominacjom do nagród BAFTA TV "Czarnobyl" wyrównał rekord należący do serialu "Obsesja Eve", który w ubiegłym roku też był nominowany w tylu kategoriach.

"Czarnobyl" ubiegać się będzie o nagrodę BAFTA TV między innymi w kategorii „najlepszy mini-serial". Jego konkurentami do nagrody w tej kategorii są seriale "Wyznanie", "The Victim" oraz "The Virtues". Do nagród aktorskich zostali nominowani występujący w "Czarnobylu" Jarred Harris oraz Stellan Skarsgard. Serial nominowany został również w kategoriach dla najlepszych: reżyserii, scenariusza dramatu, efektów specjalnych, dźwięku, castingu, scenografii, zdjęć i oświetlenia, muzyki, charakteryzacji i fryzur, montażu oraz kostiumów.

Daleko za "Czarnobylem" uplasował się serial "The Crown" z siedmioma nominacjami do nagród BAFTA TV. Po sześć nominacji mają z kolei seriale "Fleabag" oraz "Giri / Haji: Powinność / Wstyd". Pięć nominacji przypadło serialom „Mroczne materie" oraz "The Virtues", a z czterech nominacji mogą cieszyć się seriale "Obsesja Eve", "Sex Education" oraz "Top Boy".

Netflixowa produkcja "Sex Education" otrzymała cztery nominacje. Na zdjęciu: Asa Butterfield. (Fot. Getty Images)

W przeciwieństwie do poprzednich lat, nominacje do nagród BAFTA TV otrzymało o 22 proc. więcej twórców rasy innej niż biała. Na początku roku Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych była oskarżana o rasizm z powodu braku nominacji dla kolorowych aktorów do "brytyjskich Oscarów", jak nazywane są nagrody BAFTA wręczane twórcom filmów.

Pierwotnie ceremonie rozdania nagród BAFTA TV – impreza podzielona jest na dwie części – planowane były na wiosnę tego roku. Z powodu pandemii COVID-19 zostały jednak przełożone. Zwycięzcy ogłoszeni zostaną 17 i 31 lipca w zamkniętym dla widzów studio z zachowaniem zasad dystansowania społecznego. Nagrodzeni odbiorą nagrody wirtualnie.

Czytaj więcej:

BAFTA: Dramat wojenny Sama Mendesa z 7 nagrodami

Oscary 2020: "Parasite" Bonga Joon-ho z Oscarem za najlepszy film; "Boże Ciało" bez statuetki

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama