Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Senat USA: Facebook próbuje uzależniać dzieci od swoich produktów, które im szkodzą

Senat USA: Facebook próbuje uzależniać dzieci od swoich produktów, które im szkodzą
Zdaniem amerykańskich senatorów, gigant społecznościowy podejmuje wiele nieetycznych działan wymierzonych w nieletnich. (Fot. Getty Images)
Amerykańscy senatorowie z obydwu partii w ostrych słowach skrytykowali działania Facebooka, oskarżając firmę o zmierzanie do uzależniania dzieci od swoich produktów oraz ukrywanie badań na temat szkodliwości Instagrama dla dzieci. Przedstawicielka Facebooka odrzuciła te zarzuty.
Reklama
Reklama

"Instagram jest jak ten pierwszy dziecięcy papieros, a Facebook zachowuje się tak jak przemysł tytoniowy, oferując go wcześnie, by złapać (dzieci - przyp.red.) na haczyk" - przekazał demokratyczny senator Ed Markey podczas wysłuchania w senackiej komisji ds. handlu. Posiedzenie, w którym udział wzięła Antigone Davis, szefowa wydziału Facebooka odpowiedzialna za bezpieczeństwo, dotyczyło serii artykułów "Wall Street Journal" na temat Facebooka.

Dziennik opisał m.in. własne, niepublikowane wcześniej badania Facebooka na temat szkodliwego wpływu, jaki Instagram ma na nastoletnich użytkowników. Znaczna część badanych nastolatków przyznała, że korzystanie z portalu pogorszyło ich problemy związane z wizerunkiem własnego ciała, depresją, myślami samobójczymi czy niepokojami.

"Facebook rutynowo przedkłada zyski ponad bezpieczeństwo dzieci i wiemy, że jego zachowanie jest nie do obrony. Jak możemy w takiej sytuacji ufać Facebookowi?" - pytał senator Richard Blumenthal. Wskazywał przy tym, że mimo świadomości szkodliwości swojej platformy, korporacja dążyła do stworzenia specjalnej wersji Instagrama dla jeszcze młodszych dzieci, poniżej 13. roku życia. Ostatecznie prace nad Instagram Kids zostały wstrzymane, jednak dopiero po publikacjach "WSJ". Blumenthal cytował także ekspertów Facebooka, którzy w badaniach sugerowali, że młodzi użytkownicy czują się uzależnieni od Instagrama, a platforma przyczynia się do wpadania przez nich w "spirale" problemów psychicznych.

"Facebook wziął przykład z przemysłu tytoniowego, ukrywając badania na temat uzależnień. Używał słabości dzieci jako swojej broni" - zarzucał Facebookowi Blumenthal.

Republikańska senator Marsha Blackburn zarzucała z kolei firmie, że aktywnie przyczynia się do zwiększenia problemów myśli samobójczych wśród dzieci. Dodała przy tym, że firma aktywnie stara się przyciągnąć nieletnich, zachęcając starsze dzieci, by "rekrutowały" swoich młodszych kolegów i rodzeństwo. Cytowała też plany marketingowe portalu na temat promocji anonimowych kont dla dzieci, ukrytych przed ich rodzicami.

Przedstawicielka Facebooka Davis odrzuciła niemal wszystkie zarzuty polityków. Stwierdziła m.in., że cytowane przez "WSJ" badania były wyjęte z kontekstu, dodając, że większość badanych nastolatków stwierdziła w badaniu, iż Instagram nie szkodzi, lecz pomaga im w uporaniu się ze swoimi problemami. Jedynym wyjątkiem z 12 badanych obszarów było samopoczucie na temat własnego ciała: w tym przypadku 1/3 badanych dziewczynek stwierdziła, że Instagram bardziej szkodzi niż pomaga, a tylko 22 proc. uznało, że pomaga.

Czytaj więcej:

Raport NGO: Facebook i Google reklamowały tabletki "odwracające aborcję"

Założyciel Wikipedii: Facebook i Twitter "powinny korzystać z moderatorów-ochotników"

  Komentarze
  • Celestyn76
   3 października 2021, 13:18

   Niie ma niestety w usa prezydenta na miare reagana ktory by zdemonopolizowal googles twitters amazona i youtubea bo to lewackie tuby tak jak reagan rozbil monopole at&t i lotniczy wszystko idzie ku najgorszym przepowiedniom pisatzy science fiction o rzadach korporacje i jiewolnictwie ludzi

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.06.2022
  GBP 5.4215 złEUR 4.6809 złUSD 4.4533 złCHF 4.6611 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama