Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Sejm ustanowił 2022 Rokiem Wandy Rutkiewicz

Sejm ustanowił 2022 Rokiem Wandy Rutkiewicz
Rutkiewicz brawurowo wdarła się w męski świat wspinaczy, często słysząc słowa, że "baby się do niego nie nadają, bo są słabsze". (Fot. Wikipedia/Seweryn Bidziński)
Sejm ustanowił wczoraj 2022 Rokiem Wandy Rutkiewicz. 'W 30. rocznicę śmierci Wandy Rutkiewicz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd jednej z najwybitniejszych himalaistek świata' - podkreślono w uchwale.
Reklama
Reklama

Jak wskazano w uchwale, Rutkiewicz "od dziecka wykazywała zainteresowanie sportem, a miłość do gór rozbudziła w niej wyprawa w pasmo Rudaw Janowickich w czasie studiów". "Po ukończeniu kursu taternickiego brawurowo wdarła się w męski świat wspinaczy, często słysząc słowa, że baby się do niego nie nadają, bo są słabsze" - podkreślono.

"Pokonywała bariery, została prekursorką kobiecych zespołów górskich, bo nie godziła się, by zdolne alpinistka były wyłącznie broszkami w męskich wyprawach. Imponowała siłą, sprawnością fizyczną i inteligencją" - wskazano.

Jak również zauważono, w górach Rutkiewicz czuła wolność. "Góry traktowała jako przestrzeń wyjątkowej rywalizacji, pragnęła zwycięstwa nad nimi. Wygrywała walki w Tatrach, Alpach, Andach, Pamirze, Hindukuszu, Himalajach, często były to pierwsze przejścia kobiece" - podkreślono.

16 października 1978 r. Rutkiewicz zdobyła - jako pierwsza osoba z Polski i trzecia kobieta na świecie - najwyższy szczyt Ziemi Mount Everest. Tego samego dnia Karol Wojtyła został papieżem. Rok później w czasie wizyty w Polsce Jan Paweł II powiedział do Rutkiewicz: "Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko".

Rutkiewicz była także pierwszą kobietą na świecie, która stanęła na najtrudniejszym do zdobycia szczycie K2. "Rywalizacja z górami związana była z ogromnym ryzykiem, bez którego nie potrafiła żyć. Góry były jej światem, pozwalały na wyjątkowe doznania intelektualne i estetyczne, wpinanie uznawała bowiem za twórczość" - podkreślono w uchwale.

Wanda Rutkiewicz zyskała sławę, a jej wyczyny były znane na całym świcie. Walkę o zdobycie ośmiotysięczników nazywała "Karawaną marzeń", a jej osiągnięcia sportowe budziły podziw. Jak napisano w uchwale, "dodatkowo urzekała wdziękiem, urokiem i niezwykłym darem opowiadania o górach".

Wanda Rutkiewicz zaginęła 12 maja 1992 roku w drodze na dziewiąty ośmiotysięcznik - Kanczendzongę. Od tamtej chwili jej losy nie są znane, a jej ciała nie odnaleziono. Po kilku latach sąd w Warszawie za datę jej śmierci uznał 13 maja 1992 r.

"Wanda Rutkiewicz zdobyła wiele nagród i odznaczeń. Rzeczywiście, nikt tak jak Polka nie walczył o przełamanie męskiej hegemonii w światowym alpinizmie i właściwą w nim rolę kobiet" - podkreślono w uchwale.

Czytaj więcej:

Koniec wyprawy Polaków na Lhotse. "Jest skrajnie niebezpiecznie"

Bargiel rezygnuje z Mount Everestu. "Ja tego ryzyka nie akceptuję"

35 lat temu Polacy jako pierwsi w historii stanęli zimą na Czo Oju

Himalaista Janusz Gołąb: Interesuje mnie styl wspinaczki, a nie komercja [wywiad]

Polscy himalaiści podzieleni w kwestii pierwszego zimowego wejścia na K2

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.11.2021
  GBP 5.5597 złEUR 4.7038 złUSD 4.1754 złCHF 4.5071 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama