Menu

Sejm i Senat nowej kadencji są oceniane przez Polaków znacznie lepiej niż poprzedni parlament

Sejm i Senat nowej kadencji są oceniane przez Polaków znacznie lepiej niż poprzedni parlament
Transmisje z obrad Sejmu biją rekordy oglądalności wśród Polaków. (Fot. WOJTEK RADWANSKI/AFP via Getty Images)
Sejm i Senat nowej kadencji są oceniane przez Polaków znacznie lepiej niż poprzedni parlament. Pierwszy raz od listopada 2019 roku udział pozytywnych ocen Sejmu przewyższa odsetek negatywnych - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Reklama
Reklama

W najnowszym badaniu CBOS zauważył, że ponad dwie piąte dorosłych Polaków (41 proc.) pozytywnie ocenia działalność Sejmu nowej kadencji. Natomiast co trzecia osoba (33 proc.) ma o jego pracy negatywne zdanie.

"Pierwszy raz od listopada 2019 roku udział pozytywnych ocen przewyższa odsetek negatywnych. W porównaniu z poprzednim sondażem odsetek osób dobrze oceniających działalność Sejmu wzrósł o 5 punktów procentowych, a liczba opinii negatywnych spadła aż o 21 punktów" - zauważono.

Obecnie więcej niż co czwarty badany (26 proc.) nie ma zdania na temat działalności Sejmu. Jest to wzrost o 16 punktów procentowych.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia również zbiera pozytywne opinie. (Fot. WOJTEK RADWANSKI/AFP PHOTO/AFP via Getty Images)

Podobne zmiany można zauważyć w przypadku Senatu nowej kadencji. W grudniu pozytywnie o pracy Senatu wypowiada się 36 proc. respondentów, a co czwarty (25 proc.) ocenia ją krytycznie. W porównaniu z ubiegłym miesiącem odsetek Polaków wypowiadających się pozytywnie o pracy senatorów zmniejszył się o 3 punkty procentowe, a o 17 punktów spadła liczba głosów krytycznych.

Najbardziej przychylnie o działalności Sejmu wypowiadają się osoby młode, wysoko wykształcone i o najwyższych dochodach na osobę w rodzinie. Spośród grup społeczno-zawodowych z największą aprobatą o pracy izby niższej parlamentu wypowiadają się badani pracujący na własny rachunek, uczniowie i studenci, przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem. Z kolei najbardziej krytycznie działalność Sejmu oceniają rolnicy, renciści i robotnicy niewykwalifikowani.

Wśród elektoratów partii lub ugrupowań, które dostałyby się do Sejmu, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, zadowoleni z działalności izby niższej są sympatycy Koalicji Obywatelskiej (82 proc.), Trzeciej Drogi (67 proc.) i Lewicy (74 proc.). Zaś negatywnie funkcjonowanie Sejmu postrzegają zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (65 proc.) oraz Konfederacji Wolność i Niepodległość (56 proc.).

Badani niezdecydowani, na kogo głosować, najczęściej (56 proc.) nie mają zdania na ten temat. Niezamierzający brać udziału w wyborach podobnie często nie mają zdania, co krytycznie odbierają działalność Sejmu (odpowiednio: 38 proc. i 35 proc.).

Patrząc na ocenę działalności Senatu, pozytywne oceny można zaobserwować wśród osób w wieku 18-34 lata, mieszkańców miast liczących 500 000 ludności i więcej, a także osób z wyższym wykształceniem. Spośród grup społeczno-zawodowych relatywnie najlepiej prace Senatu postrzegają przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem, pracujący na własny rachunek oraz uczniowie i studenci. Zaś oceny krytyczne w największym stopniu występują w grupie ankietowanych w wieku 55 lat i więcej, robotników niewykwalifikowanych, rolników, rencistów.

Podobnie jak w przypadku ocen izby niższej parlamentu szczególnie dobrze działalność Senatu nowej kadencji odbierają sympatycy Koalicji Obywatelskiej (72 proc.), Trzeciej Drogi (57 proc.) oraz Lewicy (66 proc.), zaś negatywnie – zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (52 proc.). Wyborcy Konfederacji WiN najczęściej nie mają zdania o działalności Senatu (55 proc.), podobnie jak osoby niezdecydowane, na kogo głosować (66 proc.). Wśród badanych niezamierzających brać udziału w hipotetycznych wyborach mniej więcej co trzeci (32 proc.) źle ocenia prace senatorów, a jeszcze większy jest odsetek osób, które nie mają na ten temat zdania (42 proc.).

CBOS zbadał też ocenę działalności prezydenta. Obecnie pozytywne opinie o działalności prezydenta wyraża mniej więcej połowa Polaków (51 proc.), a nieco ponad dwie piąte (43 proc.) stanowią głosy krytyczne. W stosunku do listopada odsetek ocen pozytywnych wzrósł o 4 punkty procentowe, zaś liczba opinii krytycznych spadła o 2 punkty.

Szczególnie dobrze głowę państwa odbierają osoby w wieku 65 lat i więcej, mieszkańcy wsi, badani z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym i zasadniczym zawodowym. Spośród grup zawodowych ponadprzeciętnie dobre oceny działalności prezydenta obserwujemy wśród rolników, emerytów i rencistów, a także osób pracujących w prywatnych gospodarstwach rolnych.

Pozytywne opinie o działalności prezydenta A. Dudy wyraża obecnie mniej więcej połowa Polaków. (Fot. WOJTEK RADWANSKI/AFP via Getty Images)

Z kolei wyższe niż wśród pozostałych odsetki ocen negatywnych występują wśród ankietowanych w wieku 25–34 lata, mieszkających w największych aglomeracjach miejskich, osób z wyższym wykształceniem, kadry kierowniczej i specjalistów, a także uczniów i studentów.

Prezydent cieszy się niemal powszechną dobrą opinią wśród sympatyków Prawa i Sprawiedliwości (96 proc.), natomiast wśród wyborców nowej koalicji rządzącej dominują oceny negatywne: od 76 proc. wśród zwolenników Trzeciej Drogi do 85 proc. w elektoracie Koalicji Obywatelskiej. Osoby zamierzające głosować na Konfederację WiN, niezdecydowane na kogo oddać głos i niezamierzające brać udziału w wyborach częściej pozytywnie niż negatywnie odbierają działalność prezydenta.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie przeprowadzono metodami: CAPI, CATI oraz CAWI. Zrealizowano je w dniach od 28 listopada do 12 grudnia 2023 roku na próbie liczącej 961 osób (w tym: 56,8 proc. metodą CAPI, 31,1 proc. – CATI i 12,1 proc. – CAWI).

Czytaj więcej:

Polacy oceniają Sejm upływającej kadencji. Jest nowy sondaż CBOS

Ponad połowa Polaków wierzy, że Sejm stanie się miejscem merytorycznej debaty

Polacy coraz lepiej oceniają kierunek zmian dokonujących się w kraju

Nowy ranking zaufania do polityków. Szymon Hołownia na czele

Ponad połowa Polaków uważa, że zwykli ludzie mają realny wpływ na sprawy kraju

Polscy seniorzy coraz bardziej zainteresowani polityką?

    Komentarze
    • Czytelnik anonimowy
      24 grudnia 2023, 10:32

      Ojej, ja to sie tak podjaralem, ze wracam do Polski. Nasz kraj jeszcze nigdy przedtem nie mial tak wspanialych elyt

    • Daro
      24 grudnia 2023, 12:15

      Ludziom chyba już totalnie odcięło myślenie . Ale praca prostytutek dziennikarskich przynosi efekty niestety .

    • Do czytelnik anonimowy
      24 grudnia 2023, 15:27

      ile to już lat wracasz ? na piechote wracasz przez Afrykę czy co ?

    • Ech
      24 grudnia 2023, 20:40

      Ale to już było....

    • Ja
      24 grudnia 2023, 21:04

      Jest większa oglądalność bo takich szopek to nigdy nie było. Poza tym skoro wyłączyli TVP a abonament każą płacić to jakoś trzeba to wykorzystać.

    • Czytelnik anonimowy
      26 grudnia 2023, 12:49

      Dyktatura pełną gębą. Łamanie i deptanie prawa i konstytucji. Polaku obudź się bo będzie za późno.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.12.2024
    GBP 5.1472 złEUR 4.2621 złUSD 4.0950 złCHF 4.5728 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama