Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Saldo migracji do Wielkiej Brytanii najwyższe od II wojny światowej

Saldo migracji do Wielkiej Brytanii najwyższe od II wojny światowej
W ciągu roku w UK przybyło pół miliona nowych mieszkańców. (Fot. Ian Vogler - Pool/Getty Images)
W ciągu roku do czerwca 2022 do Wielkiej Brytanii przybyło ok. 1,1 mln migrantów z zamiarem dłuższego pobytu, a wyjechało z niej ok. 560 tys. osób - wynika ze wstępnych danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS ogłoszonych wczoraj. Saldo migracji wyniosło ok. 504 tys. osób i było najwyższe od czasów II wojny światowej - komentuje stacja Sky News.
Reklama
Reklama

ONS ocenił, że przyrost liczby migrantów spowodowało m.in. ożywienie podróży po ograniczeniach wprowadzonych z powodu wybuchu pandemii Covid-19 oraz wzrost liczby przyjazdów studentów zagranicznych, którzy uczyli się zdalnie. Oszacowano, że do kraju przybyło 1,1 mln migrantów z zamiarem dłuższego pobytu, co oznacza wzrost o 435 tys. w stosunku do poprzedniego roku.

Nowe programy wizowe dla Ukraińców uciekających przed wojną, przesiedlonych obywateli afgańskich i dla obywateli brytyjskich z Hongkongu dodały około 186 tys. osób do liczby nowo przybyłych - podał ONS.

"Seria wydarzeń na świecie wpłynęła na wzorce migracji międzynarodowych w ciągu 12 miesięcy do czerwca 2022 r. Razem wzięte, są one bezprecedensowe" - przyznał Jay Lindop, dyrektor centrum ds. migracji międzynarodowych urzędu ONS.

Jak dodał, wzrost napędza migracja z krajów nienależących do UE, w szczególności studentów, jednak "wiele niezależnych od siebie czynników przyczyniających się obecnie do migracji oznacza, że jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy ten trend się utrzyma".

Obawy dotyczące wpływu migracji na sprawy wewnętrzne kraju były jednym z głównych czynników decydujących o opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię w 2016 r. Ówczesny premier David Cameron wielokrotnie obiecywał, że poziom migracji netto spadnie poniżej 100 tys. osób rocznie - przypomniała agencja Reutera.

Poprzedni rekord migracji netto w Wielkiej Brytanii od końca II wojny światowej wyniósł nieco ponad 330 tys. w 2015 r., jeszcze przed Brexitem.

Czytaj więcej:

Spis powszechny z 1921 r. ujawnia szczegóły życia w Wielkiej Brytanii po I wojnie światowej

Census 2021: Rekordowy wzrost liczby ludności Anglii i Walii

Populacja Anglii i Walii "mocno w górę". Powodem imigracja

Masowe powroty Polaków do UK. Nie wszystkie jednak kończą się happy endem

    Komentarze
    • Czytelnik anonimowy
      25 listopada 2022, 08:29

      A dlaczego? Pchają się do UK po te benefity. Benefity, które dewastują brytyjski budżet.

    • Czytelnik anonimowy
      25 listopada 2022, 08:30

      Zapotrzebowanie na polskie mięśnie będzie spadać wraz z nadciągającą recesją. Budowy staną dlatego już warto teraz pomyśleć nad przebranżowieniem się. Dobrze płacą w IT, finansach , służbie zdrowia. A wy Rodacy jakie studia w UK planujecie ?

    • Borysław Pupka
      25 listopada 2022, 08:43

      Gołym okiem widać jacy to "studenci". Nie mogą oskarżać Polaków, Rumunów czy Bułgarów to wymyślili studentów. Nie wiem o co chodzi, ale polityka tego kraju wpadła w jakiś obłęd.

    • 20002
      25 listopada 2022, 09:05

      "Dobrze płacą w IT, finansach , służbie zdrowia". Moze konretne przykłady tych zarobków? Np. chirurga ze specjalizacją, kasjerki w banku, szeregowego programisty od klepania klawiatury i wielu, wielu innych stanowisk w tych branżach. Yntelygenciku ;DDD

    • Ewa
      25 listopada 2022, 11:31

      Słucham LBC i widzę też jak się okolica zmieniła. Problem wynika z tego, że na wizę studencką przyjeżdża nie tylko student, ale także loved ones czyli żona dzieci i rodzice którzy mają wykazane, że są pod opieką studenta. Żadne z nich nie ma prawa do zasiłku, ale indyjskie świątynie i meczety ( Bangladesz/ Pakistan) pełne są ludzi proszących o jedzenie i podstawowe produkty

    • Maxcl
      25 listopada 2022, 13:20

      to jest brexit, zmiana imigrantow z europy wschodniej na tych z common wealth, w brexicie nie chodzilo o zatrzymanie imigracji, tylko zmiane zrodla... a anglicy dali sie nabrac, tylko ci nowo przybyli nie chca pracowac na wielka brytanie, wiec jest maly klops. jak pytalem kogos z chile ile popracuje w magazynie to mowil 5 dni i nigdy wiecej, w kraju mial lepiej, i wracaja od razu do dobrej pogody jedzenia i normalnosci. z polakami nie mieli tego problemu

    • Do Czytelnik
      25 listopada 2022, 13:43

      Kazdy rozsadny Polak ksztalci sie i ucieka ze srodowiska innych Polakow, ktorzy tylko uwsteczniaja. Kisza sie we wlasnym gronie i jedyny rozwoj jakiego doswiadczaja to miesni na silowni. Nawet kobiety nie moga znalezc. Budowa to jedyne na co ich stac. Co do zarobkow, to w 2021 zarobilem 121 tys, ale nie to jest wazne. Mam wspaniala prace, przyjaciol i rodzine.

    • Czytelnik anonimowy
      25 listopada 2022, 14:59

      Do patologii tutaj się wypowiadającej przeczytaj ten tekst i sobie przetłumacz na google translate wyraźnie pisze że nie dotyczy to obywateli EU londynek nie pisze wszystkiego a to nie fair

    • Benekiciaż
      25 listopada 2022, 16:09

      Panie i panowie, ja również mam lacznie 3 tys samych benefitow a i tak chodzę jeszcze do nauki żywności, ale najbardziej mi się podoba promocja 20 budwaiser za 10 funtów w tesco.odvrazu kupiłem 10 pudeł.a na święta jade znowu na łowy

    • Anna
      26 listopada 2022, 12:18

      Tu jakiś patol napisał że w UK dobrze płacą : ''Dobrze płacą w IT, finansach , służbie zdrowia. A wy Rodacy jakie studia w UK planujecie ?:''
      po prostu ręce opadają ,od razu widać że taka osoba nawet nie ukończyła szkoły podstawowej, coś jej ludzie powiedzieli i w to wierzy.W UK płacą pielęgniarce tyle co sprzątaczce, bardzo podobnie jak w Polsce gdzie sprzątaczka zarabia tyle co nauczyciel dyplomowany. UK to jest niestety przeszłość i patologia.Ostatni gasi światło, jak jeden pan kiedyś tutaj napisał.

    • Hobo UK
      26 listopada 2022, 16:05

      Jako, że gościu spod nicku @Anna, ciągle piszą to samo, nie będę miał litości. Jesteś zwyczajnym trollem. " ręce opadają ", " patol ", " ostatniej gasi światło ", chciałoby się napisać: ale to już było !

    • Prawdziwy Yogi
      26 listopada 2022, 19:20

      Hobo i Cywil to ten sam patol z materaca jobo, zwykły nierób nie mający niczego, jedynie darmowy wifi i trolowanie na londynku, bo angielskiego nie zna, żadnego innego języka obcego nie zna, o UK nie ma pojęcia, o Europie nie ma pojęcia, kiedyś był w Niemczech na truskawkach i stąd ta jego wiedza o Niemczech,Zwykły nierób na zasiłku.Dla niego UK to raj na ziemi.

    • Boo - boo bear
      27 listopada 2022, 11:44

      Yogi, po co się wypowiadasz na temat sytuacji w dalekim kraju ? Wracaj do Yellowstone ? Bez ciebie nie mogę kroić turystów

    • Cywil
      28 listopada 2022, 01:01

      Yogi Ty masz na moim punkcie obsesje. Powtarzam Ci po raz kolejny - nie jestem zainteresowany. Idź szukaj szczęścia na innych portalach.

    • Cywil
      28 listopada 2022, 01:01

      Anno a Ty w jakim sektorze pracujesz?

    • Cywil
      28 listopada 2022, 09:37

      Ja mam piękny materac i postanowiłem że kupiem jeszcze łóżko na raty i wincyj będę miał, więc kupiem w przyszłym tygodniu, nikt mi nie dorówna,bo ja jestem bogaty bo pracuję w fabryce mięsa u Silesiana a Silesian chce mnie ostatnio zwolnić,bo za dużo ujadam na londynku ,ale się nie martwiem bo uzbierałem dużo pieniędzy ,bo moja Anglia pięknym krajem jest i lepsza od Polski no i bogatsza ,a nawet bogatsza od Kongo,gdzie byłem ostatnio na równinie.Teraz to nie pojadę nigdzie, bo muszem wincyj odłożyć, a wszystkim co się nie podoba, drzwi wszędzie otwarte

    • Cywil
      28 listopada 2022, 13:04

      Do tego ktory sie pode mnie podszywa - naprawde Ci wspolczuje. Idz do lekarza po pomoc zanim bedzie za pozno.