Menu

Sąd w Szwecji nie zgodził się na aresztowanie Assange'a

Sąd w Szwecji nie zgodził się na aresztowanie Assange'a
Assange jest podejrzany w Szwecji o gwałt. (Fot. Getty Images)
Sąd rejonowy w Uppsali nie zgodził się dzisiaj na aresztowanie założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange'a. Aresztowania Australijczyka domagała się szwedzka prokuratura.
Reklama

Przebywający w więziennym szpitalu w Wielkiej Brytanii Assange jest podejrzany w Szwecji o gwałt. Śledztwo w tej sprawie, rozpoczęte w 2010 roku, zostało wznowione w połowie maja.

Zgoda sądu w Uppsali była potrzebna prokuraturze w celu wydania Europejskiego Nakazu Aresztowania. Według sądu, środek ten nie jest konieczny w sytuacji, gdy Assange przebywa w areszcie, co umożliwia przeprowadzenie działań dochodzeniowych.

Sprawę prowadzi prokurator Eva-Marie Persson. (Fot. Getty Images)

Jak przekazała po wyroku sądu prowadząca sprawę prokurator Eva-Marie Persson, "dochodzenie będzie kontynuowane częściowo w Szwecji, a także zostaną podjęte działania w celu umożliwienia przesłuchania podejrzanego".

W kwietniu Assange, przebywający od siedmiu lat w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, został aresztowany przez brytyjskie władze. Obecnie odsiaduje on wyrok 50 tygodni więzienia za uchylanie się od stawienia przed brytyjskim sądem.

Ekstradycji Assange'a domagają się Stany Zjednoczone, które oskarżają go o spiskowanie w celu zdobycia dostępu do komputerów z tajnymi danymi rządowymi, za co grozi mu maksymalnie pięć lat więzienia. W ostatnim czasie ministerstwo sprawiedliwości USA poinformowało o 17 nowych zarzutach, jakie zamierza postawić Assange'owi; dotyczą one m.in. bezprawnego wejścia w posiadanie poufnych danych i ich publikacji oraz szpiegowania na szkodę USA.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 12.08.2020
  GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

  Sport


  Sport

  Reklama