Menu

Sąd nie zgodził się, by Julian Assange wyszedł z więzienia

Sąd nie zgodził się, by Julian Assange wyszedł z więzienia
Julian Assange ma wielu zwolenników w UK, którzy domagają się jego wypuszczenia. (Fot. Getty Images)
Londyński sąd nie zgodził się na wypuszczenie z więzienia Juliana Assange'a, założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks. Według jego obrońców, Assange'owi grozi w więzieniu zakażenie koronawirusem.
Reklama

48-letni Assange walczy w sądzie o to, aby Wielka Brytania nie wydała go do USA, gdzie zarzuca mu się nielegalne zdobycie i ujawnienie setek tysięcy tajnych dokumentów.

"W obecnej sytuacji globalna pandemia sama w sobie nie stanowi podstawy do uwolnienia Assange'a" - orzekła sędzia Vanessa Baraitser w sądzie w Westminster.

Dodała, że dotychczasowe postępowanie Assange'a wykazało, jak daleko był gotów się posunąć, aby uniknąć postępowania ekstradycyjnego, i wskazała na poważne podstawy, by sądzić, że w przypadku zwolnienia z więzienia ucieknie ponownie.

Czy koronawirus doprowadzi do uwolnienia Assange'a? (Fot. Getty Images)

Od 2012 roku Assange przez prawie siedem lat ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie przed grożącym mu w Szwecji procesem o gwałt. Obecnie odsiaduje w więzieniu Belmarsh w Londynie wyrok 50 tygodni więzienia za to, że nie stawił się przed brytyjskim sądem na rozprawie w procesie ekstradycyjnym z powództwa władz Szwecji.

Amerykańska prokuratura domaga się ekstradycji Assange'a w związku z 18 zarzutami, które mu postawiła. Dotyczą one m.in. spiskowania z analityk wojskową Chelsea Manning (wówczas Bradleyem Manningiem) w celu włamania się do komputerów Pentagonu, a także publikacji w 2010 roku na WikiLeaks setek tysięcy wykradzionych w ten sposób dokumentów. Wśród opublikowanych plików było m.in. nagranie wideo pokazujące atak amerykańskiego śmigłowca w Bagdadzie, w którym zginęło 11 osób, w tym dwóch dziennikarzy agencji Reutera. Assange'owi grozi do 175 lat więzienia.

Czytaj więcej:

Londyn: Na razie bez decyzji ws. ekstradycji Assange'a

Londyn: Trump oferował Assange'owi "przysługę za przysługę"

Assange "próbował ostrzec USA, ale kazano mu zadzwonić za kilka godzin"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama