Menu

Sąd: 20-letnia Brytyjka z ISIS może walczyć o odzyskanie obywatelstwa

Sąd: 20-letnia Brytyjka z ISIS może walczyć o odzyskanie obywatelstwa
Brytyjski rząd musi teraz znaleźć sposób, aby pozwolić 20-latce, która obecnie przebywa w obozie w Syrii, na stawienie się w sądzie w Londynie. (Fot. Getty Images)
Shamima Begum, która w 2015 roku jako 15-letnia uczennica wyjechała z Wielkiej Brytanii, aby dołączyć do tzw. Państwa Islamskiego, powinna mieć prawo do powrotu, aby mogła zaskarżyć decyzję o odebraniu jej brytyjskiego obywatelstwa - orzekł dzisiaj sąd apelacyjny.
Reklama

Begum została pozbawiona brytyjskiego obywatelstwa w lutym 2019 roku decyzją brytyjskiego resortu spraw wewnętrznych, po tym jak odnaleziono ją na terenie obozu dla uchodźców w Syrii. MSW uzasadniło to względami bezpieczeństwa narodowego.

Prawnicy Begum zakwestionowali tę decyzję z trzech powodów: w jej efekcie stała się ona bezpaństwowcem, a zgodnie z prawem międzynarodowym w takiej sytuacji nie można nikogo pozbawiać obywatelstwa; naraziła ją na rzeczywiste ryzyko śmierci lub nieludzkiego i poniżającego traktowania; nie mogła skutecznie zaskarżyć tej decyzji, bo zabroniono jej powrotu do Wielkiej Brytanii.

W lutym br. Specjalna Komisja Odwoławcza ds. Imigracyjnych (SIAC) - wyspecjalizowany trybunał, który rozpatruje odwołania od decyzji o odebraniu komuś obywatelstwa brytyjskiego ze względów bezpieczeństwa narodowego - orzekła, że decyzja była zgodna z prawem, ponieważ w momencie jej wydania Begum była obywatelką Bangladeszu z powodu obywatelstwa swej matki.

Dzisiaj sąd apelacyjny przyznał jednak rację prawnikom Begum w trzeciej ze wskazanych przez nich kwestii, czyli tego, że nie mogła się ona odwołać od decyzji, zatem pozbawiono ją prawa do sprawiedliwego procesu.

"Uczciwość i sprawiedliwość muszą w tej sprawie przeważać nad względami bezpieczeństwa narodowego, tak aby zezwolić na składanie odwołań" - oświadczyli sędziowie. Wyrazili też opinię, że "obawy o bezpieczeństwo narodowe, które jej dotyczą, mogą zostać rozwiane i rozstrzygnięte, jeżeli powróci ona do Zjednoczonego Królestwa".

Orzeczenie to oznacza, że brytyjski rząd musi teraz znaleźć sposób, aby pozwolić 20-latce, która obecnie przebywa w obozie Roj w północnej Syrii, na stawienie się w sądzie w Londynie, mimo że rząd wielokrotnie podkreślał, że nie pomoże w opuszczeniu przez nią tego kraju.

Brytyjskie MSW oświadczyło, że jest "bardzo rozczarowane" decyzją sądu apelacyjnego izapowiedziało, że będzie się od niej dalej odwoływać. Może to zrobić w Sądzie Najwyższym, ale w opinii eksportów prawnych, nie będzie to proste, gdyż będzie musiało wykazać, iż istnieje zasadnicza kwestia prawna, którą należy rozstrzygnąć, gdyż sąd apelacyjny całkowicie się myli.

Mieszkająca we wschodnim Londynie Begum wyjechała do Syrii z dwiema koleżankami ze szkoły. Trzy tygodnie po przybyciu na tereny kontrolowane przez terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego poślubiła jednego z bojowników tej organizacji, który pochodzi z Holandii. Miała z nim trójkę dzieci, jednak wszystkie zmarły.

W wywiadach udzielonych brytyjskim mediom po tym, jak ją odnaleziono w obozie dla uchodźców, przekonywała, że była tylko żoną i nie uczestniczyła w żadnych działaniach terrorystycznych. Przekonywała również, że nie jest żadnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Zarazem nie wykazywała żadnego żalu z powodu dołączenia do tzw. Państwa Islamskiego.

Czytaj więcej:

Portal dla muzułmanek potajemnie finansowany przez brytyjskie ministerstwo

"Swatka ISIS" chce wrócić do Londynu

Shamima Begum kontynuuje walkę o powrót do UK

Shamima Begum przegrała pierwszy etap walki o przywrócenie obywatelstwa

  Komentarze
  • Ewa
   16 lipca 2020, 20:31

   Cóż sędziowie mają rację jest Brytyjką innego obywatelstwa nie ma. To UK dopuściło do tego aby miała takie poglądy, a nie inne więc teraz UK nie powinno przerzucać swego g..na na inne kraje bo jej rodzice pochodzą z Bangladeszu ( gdyby była z Bangladeszu to nawet nie odważyłaby się beknąć że chce wrócić bo tam za to co zrobiła od razu kara śmierci)

  • Tytus de Zoo
   16 lipca 2020, 21:01

   Chory kraj...

  • Czytelnik anonimowy
   16 lipca 2020, 22:57

   lepiej niech tam zostanie

  • J23
   17 lipca 2020, 00:11

   Wiedzialem ze dadza jej wrocic od poczatku tej historii, tak dziala lewacka obluda! Zgroza...

  • Bob
   17 lipca 2020, 01:00

   pozwolili tysiacom na powrot do uk wiec chyba jedna juz nie robi dla nich roznicy,zenua

  • Do Ewa
   17 lipca 2020, 07:27

   Wytłumacz mi jak UK dopuściło do takich poglądów?? Może toteż UK Wina że tylu tu nożowników?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama