Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Rząd w UK chce kar dla hakerów atakujących samochody autonomiczne

Rząd w UK chce kar dla hakerów atakujących samochody autonomiczne
Wielka Brytania chce znowelizować prawo, aby uwzględnić zmiany w ruchu drogowym. (Fot. Thinkstock)
Wielka Brytania rozważa wprowadzenie kar dla hakerów atakujących samochody autonomiczne. To część szerszych prac regulacyjnych nad samochodami przyszłości. Celem zmian jest zagwarantowanie, że winni wypadków z udziałem takich aut będą podlegali karze.
Reklama

Jak oświadczyło brytyjskie ministerstwo transportu, "kluczowym aspektem zmian w prawie będzie dostosowanie obecnie obowiązujących regulacji do sytuacji, w której samochody przyszłości nie będą miały kierowcy, ani nawet kierownicy, wciąż jednak będzie trzeba brać pod uwagę wypadki bądź zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Prace nad dostosowaniem prawa drogowego do warunków dyktowanych przez praktyczne wdrożenie technologii samochodów autonomicznych mają potrwać trzy lata.

Regulatorzy przyjrzą się przede wszystkim "temu, w jaki sposób rozkładać odpowiedzialność cywilną i kryminalną w przypadku, gdy kontrola nad pojazdem jest rozdzielona pomiędzy interfejs maszynowy oraz człowieka", jak i konieczności stworzenia nowych definicji wykroczeń oraz przestępstw "ze względu na nowe możliwości działania", takie jak aktywność hakerów w stosunku do systemów operacyjnych aut samojezdnych.

Głos w dyskusji nad przyszłym kształtem brytyjskiego prawa obejmującego regulacje ruchu drogowego z udziałem samochodów autonomicznych zabrały m.in. stowarzyszenia rowerzystów, które argumentują, że twórcy tego rodzaju aut powinni być pociągani do odpowiedzialności za wypadki z ich udziałem (zwłaszcza w sytuacjach, gdy winne są błędy oprogramowania).

Do debaty włączyli się również badacze cyberbezpieczeństwa, którzy wyrazili zainteresowanie potencjalną odpowiedzialnością ubezpieczycieli za scenariusz, w którym dochodzi do zmasowanego ataku hakerskiego na systemy operacyjne takich aut. 

 

  Komentarze


  • Kokko
   10 marca, 14:59

   A czy wiecie jak wejdą te samochody autonomiczne to taksówkarze tirowcy stracą pracę ,ale o tym się nie mówi

  • Czytelnik anonimowy
   10 marca, 18:42

   Najprawdopodobniej pracę stracą także kierowcy autobusów, pociągów oraz metra, szoferzy i dostawcy. A kierowcy rajdowi będą z trybun ścigać się samochodzikami sterowanymi na pilota. ;) A tak swoją drogą nie bardzo rozumiem, jak ma wyglądać społeczeństwo przyszłości, jeśli większość prac będzie zautomatyzowana, rolnictwo będzie w rękach kilku światowych gigantów, w miejejsce setek tysięcy małych gospodarstw rolnych, sprzedarz w rękach kolejnych kilku gigantów (z kasami samoobsługowymi), w miejsce setek tysięcy małych sklepików, które do tej pory utrzymywały całe rodziny.

  • THC
   11 marca, 00:52

   Mówiłem że zastąpią was maszyny. Tak jest jak się nie chce pracować za minimalną. Hue hue hue ;)

  • THC+
   11 marca, 04:14

   Weź PATOLU zmień lekarza,a może zapal nowego joint'a.Mamy zabawę czytając twoje komentarze.Spadaj leszczu.Zryty beret.Uzdrowi cię strzał z baniaka w ścianę.Powodzenia.

  • Willys
   11 marca, 10:40

   ciebie też thc zastąpi maszyna.będzie sprzątac kible w biurach zamiast ciebie.i z czego będziesz opłacał box room? :DDD

  • THC
   11 marca, 11:23

   Maszyny nie beda marudzic, ze malo placa. hue hue hue ;D

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.09.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.309 złUSD 3.662 złCHF 3.818 zł

  Sport


  Reklama