Menu

Rząd: Wielka Brytania jest dobrze przygotowana na twardy Brexit

Rząd: Wielka Brytania jest dobrze przygotowana na twardy Brexit
"Rozstanie na australijskich warunkach jest wynikiem, na który jesteśmy coraz lepiej przygotowani". (Fot. Getty Images)
Michael Gove, minister zajmujący się koordynacją przygotowań do Brexitu w rządzie Borisa Johnsona zapewnił dziś, że Wielka Brytania jest dobrze przygotowana do Brexitu bez porozumienia - poinformował 'Sunday Times' .
Reklama

Michael Gove, minister zajmujący się w Wielkiej Brytanii "kwestiami rozwodowymi" z Unią Europejską, oznajmił, że Wielka Brytania jest "coraz lepiej przygotowana" na tzw. twardy Brexit, a więc wyjście ze Wspólnoty bez porozumienia.

"To nie jest moje ulubione miejsce docelowe" - dodał Gove w artykule dla gazety "Sunday Times".

"Ale jeśli wybór jest między warunkami, które wiążą nam ręce na czas nieokreślony, a tymi, w których możemy sami kształtować naszą własną przyszłość, to nie jest to żaden wybór. A rozstanie na australijskich warunkach jest wynikiem, na który jesteśmy coraz lepiej przygotowani" - wskazał.

Brak porozumienia przed 31 grudnia 2020 roku, kiedy skończy się okres przejściowy po Brexicie, oznacza, że od przyszłego roku handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery.

Australia nie ma kompleksowej umowy handlowej z UE, duża część handlu między nią a UE odbywa się zgodnie z zasadami WTO, chociaż w odniesieniu do niektórych towarów istnieją specjalne umowy. 

W Wielkiej Brytanii wkrótce zakończy się okres przejściowy. (Fot. Getty Images)

Czytaj więcej:

Brexit: Przejazd do Dover tylko z 24-godzinnym zezwoleniem

Johnson: "No deal" coraz bliżej, "koniec" rozmów z UE

UE ciągle liczy na porozumienie z Londynem ws. umowy po Brexicie

No deal Brexit? "Nie ma podstaw, by Barnier przyjeżdżał do Londynu"

  Komentarze
  • Abc
   18 października, 17:08

   Przygotowana ? Jak na ta chwile to podpisali kontrakty z firmami przewozowymi na dostawy leków.
   Przyszły rok będzie odpowiedzią czy wracać do polski...

  • Celestyn76
   18 października, 17:19

   Taaaa jest zajebiscie przygoto ana ale gove musi tak mowic niby go swinski blondyn z roboty wywalil a on nic nie potrafi tylko klapac jezorem jak wiekszosc angoli bez pojecia asertywnych palantow

  • Morda
   18 października, 17:55

   Hmmm czy są przygotowani to czas pokaże nie ma co spisywać nikogo na straty

  • Mocny Heniu
   18 października, 17:57

   Po nowym Roku. Borys będzie. Mówił rodacy nic się nie stało...... 😂

  • Ona czytelnika
   18 października, 18:47

   Imigrancie czy torba dopięta ? Czy laptop splacony ? Sprzątnij pokój i w drogę do Niemca na pole

  • ;\\
   18 października, 18:48

   czy przygotowani !! zobaczymy ,napewno ten great britain to juz taki sam nie bedzie iiii ....nadodatek jeszcze nasz kochany rzad uruchomił abolicje i beda wyciagac kase w podatku od nas dziady jedne!!!! ;((

  • Janusz
   18 października, 20:49

   dla wiekszosci wyrobnikow polskich to bez znaczenia sa niczym dla tego kraju a po nowym roku zostana deportowani

  • Trolololo
   18 października, 20:54

   Tak przygotowani ze bilety na prom sa tylko do konca grudnia hahaha

  • Też Janusz
   19 października, 07:14

   Przecież tym biednym brytolom można powiedziec dosłownie wszystko uwierzą bo nie mają wyjścia jak nie uwierzą np.nie będą mieli na żarcie, 69 procent ostatnio podają statystyki żyje poniżej stopnia ubóstwa można śmiało powiedzieć że już na chwilę obecną jest to jeden z najbiedniejszych krajów zachodniej Europy

  • Mirek
   19 października, 08:41

   Czas pokaże jak są przygotowani pierwsze 2 lata bo w UK idzie to się wolno jakoś to będzie ale raczej ta nie to na pewno nie produkowane dobra w UK, kurs funta nie jest niski plus cło, staną się mniej konkurencyjne ,wydatków będzie więcej , podatki w górę bo brexit, nudno nie będzie to pewne

  • Fadel
   19 października, 10:19

   Czyżby zbudowali przejścia graniczne z Republiką Irlandii?

  • Janusz
   19 października, 10:56

   do Ona czytelnika też takie mam wrażenie jak spotykam Polaków tutaj większość z nich nie posiada nic dosłownie nic a są tutaj czasem po 15 lat angielskiego zero również dla nich to bez znaczenia na jakim polu uprawnym się znajdą

  • You
   19 października, 13:39

   Marksiści , komuniści rządzą w europarlamencie, Anglicy utarli nosy niemiecko francuskim dyktatorom.
   Czasem lepiej skromniej biedniej a niezależnie i samodzielnie. Brawo panie Johnson anglicy to mądry Naród wiedzą co robią. Popieram w 100%

  • Estrela82
   19 października, 13:43

   Poczytajcie fora angielskie, co tam wypisują o brexicie. Jak będzie źle to Polakom będą szyby wybijać w oknach, tak jak to było po IIWŚ. Porozmawiajcie ze stara emigracją to zobaczycie jak jesteście tam mile widziani! Dla mnie UK już dawno się skończyło, a dokładnie po referendum w 2016 roku.

  • Czytelnik anonimowy
   19 października, 18:57

   Janusz@ Tez Janusz@Nie możesz inaczej, to używasz mojego nicka. I tak Ci będę wytykał błędy i chamstwo. Ty znasz angielski ? Jak tam twoje tryliony ? No i oczywiście...interpunkcje, misiu, interpunkcje. Wyczuwam cie na odległość.

  • Do
   19 października, 19:18

   Janusz@ Jak na konferencji Putina. " Janusz " pisze, a " Do Janusz " odpowiada. Dodaj jeszcze jedną osobę, a będzie trójca, jak u Chrystusa. Tryliony, jak tam twoje tryliony ?

  • You
   20 października, 13:09

   Do Pawel Lamch: komunisci i marksiści to rządzą w europarlamencie wiec Anglia wychodzi z tego komunistycznego dyktatu, poza tym zacytuje byłą premier brytyjską "Unia Europejska jest skazana na niepowodzenie, gdyż jest czymś szalonym, utopijnym projektem, pomnikiem pychy lewicowych intelektualistów" P.Lamch poczytaj wiecej co ta pani WIZJONER mowiła jeszcze "Jasne jest, że unia gospodarcza i monetarna oznacza ni mniej ni więcej tylko rząd europejski – aczkolwiek federalny – oraz unię polityczną, czyli Stany Zjednoczone Europy. Po prostu nie mamy tego w planach ani teraz, ani też w jakiejkolwiek przewidywalnej przeszłości." + "Powołanie do życia Unii Europejskiej było największą głupotą naszych czasów"

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.10.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.619 złUSD 3.956 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości