Menu

Rząd Holandii podał się do dymisji. W tle skandal z zasiłkami na dzieci

Rząd Holandii podał się do dymisji. W tle skandal z zasiłkami na dzieci
Rząd Rutte (w środku) bezpodstawnie wszczynał postępowania o wyłudzenia zasiłków na dzieci. Sprawy w większości dotyczyły osób mających podwójne obywatelstwo. (Fot. Getty Images)
Premier Holandii Mark Rutte podał dzisiaj swój rząd do dymisji w związku z aferą dotyczącą nieuprawnionych działań urzędu skarbowego, który błędnie oskarżył o wyłudzenia tysiące rodzin pobierających zasiłki na dzieci.
Reklama

Jak poinformowano w oświadczeniu, Rutte złożył dymisję rządu na ręce króla Wilhelma-Aleksandra. Zapowiedział również, że nadal będzie pełnił funkcję premiera do czasu wyłonienia nowego rządu po wyborach zaplanowanych na 17 marca. Rutte pozostanie też liderem i kandydatem na premiera swojej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD).

Decyzja o dymisji zapadła po posiedzeniu gabinetu, na którym omawiany był raport parlamentu dotyczący skandalu wokół działań urzędu skarbowego. Władze skarbowe w latach 2012-2019 - mimo nadzoru rządu - miały bezpodstawnie wszczynać postępowania o wyłudzenia wobec ok. 10 tys. rodzin pobierających zasiłki na dzieci. Sprawy dotyczyły w większości osób mających podwójne obywatelstwo.

W rezultacie działań fiskusa, rodziny te musiały zwrócić tysiące euro, co doprowadziło wiele z nich do finansowej ruiny. Poszkodowani mają otrzymać co najmniej 30 tys. euro zadośćuczynienia.

Rutte przyznał, że choć nie był "bezpośrednio zaangażowany" w sprawę, to odpowiedzialność za aferę spada na jego gabinet. Do dymisji dochodzi na dwa miesiące przed wyborami parlamentarnymi. Rutte jest premierem od 2010 roku i - mimo skandalu - jego partia jest zdecydowanym faworytem wyborów.

Wczoraj w związku ze sprawą ze stanowiska szefa opozycyjnej Partii Pracy ustąpił Lodewijk Asscher, który był ministrem polityki socjalnej w latach 2012-2017.

Czytaj więcej:

Dziesiątki tysięcy rodzin w UK może otrzymać mniejsze benefity

Holandia chce postawienia Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości UE

Brytyjski zasiłek "od zimnej pogody"

Holandia: Lockdown przedłużony o co najmniej trzy tygodnie

  Komentarze
  • Gosc
   15 stycznia, 19:13

   prawda jest taka, ze ida do dymisji bo sie boja przewrotu z powodu restrykcji i pseudo pandemii

  • Peter
   15 stycznia, 23:37

   Jaka dymisja rządu? Ryje zostaną te same tylko stołami się wymienią! Tak się unika odpowiedzialnośći w polityce.

  • Open your eyes
   16 stycznia, 11:05

   Mam nadzieje, ze niedlugo inne rzady beda podawac sie do dymisji ale w zwiazku z oszustwem w sprawie najwiekszego przekretu w historii ludzkosci. !!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.02.2021
  GBP 5.237 złEUR 4.514 złUSD 3.694 złCHF 4.077 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama