Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rząd UK może być zmuszony do wypłacania odszkodowań osobom zatrzymanym przed lotem do Rwandy

Rząd UK może być zmuszony do wypłacania odszkodowań osobom zatrzymanym przed lotem do Rwandy
Polityka obecnego rządu w UK może przynieść kosztowne skutki dla nowych władz po nadchodzących wyborach powszechnych. (Fot. TOBY MELVILLE/POOL/AFP via Getty Images)
Nowy rząd w UK może stanąć przed koniecznością wypłaty kosztownych odszkodowań dziesiątkom osób ubiegających się o azyl, które zostały zatrzymane w celu deportacji do Rwandy, nawet jeśli umowa z Rwandą zostanie anulowana po wyborach parlamentarnych - poinformował 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Osoby ubiegające się o azyl złożyły pozwy sądowe, argumentując, że Home Office bezprawnie aresztowało je przed pierwszym lotem do tego kraju. Według źródeł z Home Office, ministerstwo nie uznaje tych roszczeń.

Ponad 80 osób zostało już zwolnionych za kaucją, ale dziesiątki nadal przebywają w areszcie, mimo że nie ma żadnych bliskich perspektyw na uruchomienie lotów do Rwandy. Partia Konserwatywna zapowiedziała, że jeśli zostanie ponownie wybrana 4 lipca, pierwszy lot odbędzie się dopiero 24 lipca, podczas gdy Partia Pracy zapowiedziała, że zrezygnuje z realizacji tego planu.

Projekt związany z deportacjami do Rwandy jest częścią rządowej polityki "powstrzymania napływu imigrantów", ale do tej pory w tym roku przez kanał La Manche przedostało się ponad 11 000 osób.

Według opublikowanych w czwartek danych Home Office, pod koniec marca 104 517 osób otrzymało wsparcie azylowe, to 6% mniej niż pod koniec grudnia 2023 roku. Spośród tej grupy 35 686 osób (34%) przebywało w hotelach, co jest o 25% wyższym wynikiem, niż podawano wcześniej.

Imigranci powinni być zatrzymywani tylko wówczas, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że zostaną deportowani w rozsądnych ramach czasowych. Z reguły takie osoby są zatrzymywane na kilka tygodni, a nie miesięcy przed planowaną deportacją.

Ponad 100 osób ubiegających się o azyl zatrzymano pod koniec kwietnia i na początku maja w ramach głośnej kampanii rządowej mającej na celu wdrożenie polityki Rwandy przed wyborami lokalnymi.

Pierre Makhlouf z organizacji charytatywnej Bail for Immigration Detainees, która pomogła kilkunastu zatrzymanym w uzyskaniu kaucji, stwierdził: "Rząd przeprowadził masowy zamach na bezbronnych ludzi ze stref objętych wojną, którzy cierpieli z powodu prześladowań, wiedząc, że mają traumę. Zbierając ludzi na kilka miesięcy przed planowanym wydaleniem, stworzył atmosferę strachu".

Z kolei Laura Smith z organizacji Joint Council for the Welfare of Immigrants poinformowała, że wszystkie trzy osoby ubiegające się o azyl w Rwandzie, które reprezentowała, zostały uwolnione. Podkreśliła, że doświadczenie związane z pobytem w areszcie spowodowało pogorszenie stanu psychicznego całej trójki.

Kancelaria Duncan Lewis reprezentuje 50 osób zatrzymanych w celu deportacji do Rwandy, z których wszystkie wyszły już za kaucją.

"Należy zadać rządowi poważne pytania dotyczące jego decyzji o zbiorowym zatrzymaniu dziesiątek mężczyzn i kobiet w czasie, gdy deportacja nie była w żaden sposób nieuchronna" - zauważył Lewis Kett, prawnik z tej kancelarii.

"W grupie, którą reprezentujemy, są osoby, które doświadczyły tortur i były ofiarami handlu ludźmi, a także osoby z poważnymi zaburzeniami psychicznymi. Przetrzymywanie ich, a teraz wypłacanie im rekompensat finansowych, to ogromne marnotrawstwo pieniędzy podatników" - podsumował.

Czytaj więcej:

Pierwszy nielegalny imigrant deportowany z UK do Rwandy

W UK zaczęły się zatrzymania osób, które mają być deportowane do Rwandy

  Komentarze
  • Wredny
   16 czerwca, 17:29

   Angielska patologia niezle sie rozwija.

  • Janko Walski
   16 czerwca, 21:49

   Anglicy nie uklęknęli przed meczem z Serbią. Jak to tak bez respektu??? A to rasiści jedni!

  • E=mc2
   17 czerwca, 08:04

   Widać że w uk nie znają się na przepisach . Osoby nielegalnie przybywające nie posiadają prawa , do składania wniosku odwoławczego . Osoba która przybywa nie legalnie powinna zostać wydalona w określonym czasie . Osoby dostały się na teren uk łamiąc przepisy graniczne . Tu prawo nie działa na ich korzyść . Jeśli osoba przybywa samolotem lub promem może złożyć wniosek o azyl .Osoby deportowane mogą złożyć odwołanie po za uk . Tak stanowi prawo . Roszczenia są nie zasadne ponieważ nie posiadają prawa do pobytu oraz prawo do reprezentowania ich w angielskich sądach .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.07.2024
  GBP 5.0974 złEUR 4.2930 złUSD 3.9461 złCHF 4.4425 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama