Rząd "skłania się" ku obowiązkowym szczepieniom pracowników NHS

Minister zdrowia poinformował w rozmowie ze Sky News, że nie podjął jeszcze w tej sprawie ostatecznej decyzji, ale, jak wyjaśnił, opowiada się za obowiązkowymi szczepieniami w NHS, bo "nieszczepiony personel stanowi zagrożenie dla zdrowia pacjentów".
"Na tę chwilę mamy w NHS ok. 100 tys. osób, które nie mają ochrony przeciw koronawirusowi. Gdy ogłosiliśmy obowiązkowe szczepienia dla personelu domów opieki, o wiele więcej osób zaczęło zgłaszać się na zastrzyk preparatem przeciw Covid-19. Mam nadzieję, że osiągniemy to samo w NHS" - podkreślił Sajid Javid.
"Jeśli do tej pory nie zostali zaszczepieni, pojawia się problem z bezpieczeństwem pacjentów, a rząd traktuje to bardzo poważnie" - ostrzegł minister zdrowia. Od 11 listopada każda osoba pracująca w domach opieki w Anglii będzie musiała być w pełni zaszczepiona przeciwko Covid-19. Jeśli tego nie zrobi, zostanie zwolniona.
Javid nie chciał sprecyzować, kiedy obowiązkowe szczepienia ewentualnie zaczęłyby obowiązywać wśród pracowników NHS w Anglii, ale - jak zaznaczył - "przeprowadzenie tego przez parlament zajmie trochę czasu", a następnie chciałby dać ludziom czas na zgłoszenie się na szczepienie. "Nie chcę wskazywać ram czasowych, ale to nie byłyby miesiące" - dodał.
Prof. Jeremy Brown, który zasiada we Wspólnym Komitetu ds. Szczepień i Immunologii (JCVI), przekazał w rozmowie ze Sky News, że "w szpitalach doszło do wielu zakażeń, które pochodziły od personelu, a nie od pacjentów".
"Jeśli więc nie jesteś zaszczepiony, to nie powinieneś mieć do czynienia z pacjentami ani z ogółem społeczeństwa" - ocenił ekspert.
Czytaj więcej:
Będzie wymóg szczepień dla personelu domów opieki w Anglii
Anglia: Obowiązkowe szczepienia dla personelu domów opieki
Anglia: Nawet 70 tys. pracowników domów opieki może nie zaszczepić się w terminie
Czy Anglia przywróci niektóre restrykcje? NHS zaniepokojone rosnącą liczbą zakażeń
Trwa wielka rekrutacja do NHS. Doświadczenie nie jest wymagane
Lekarze GP w Anglii grożą strajkiem. Nie chcą być zmuszeni do przyjmowania pacjentów