Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rząd UK złagodzi restrykcje w pracy zagranicznych kierowców ciężarówek

Rząd UK złagodzi restrykcje w pracy zagranicznych kierowców ciężarówek
Kierowcy ciężarówek z UE będą mogli częściej wykonywać kursy do Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd zamierza znieść restrykcje dotyczące liczby dostaw, jakie zagraniczni kierowcy mogą realizować w Wielkiej Brytanii, aby w ten sposób złagodzić problemy z łańcuchami dostaw w okresie przed świętami Bożego Narodzenia - podano wczoraj.
Reklama
Reklama

Obecnie przepisy przewidują, że kierowcy ciężarówek z Unii Europejskiej mogą wykonywać maksymalnie tylko dwa przejazdy pomiędzy dwoma miejscami w Wielkiej Brytanii w ciągu tygodnia. Zgodnie z propozycją, która od wczoraj poddawana jest konsultacjom społecznym, mogliby oni w ciągu każdego dwutygodniowego okresu, zanim wrócą do kraju, wykonywać nieograniczoną liczbę kursów w celu zostawienia i odebrania towarów.

Jeśli po trwających tydzień konsultacjach propozycja zostanie przyjęta, wejdzie w życie przed końcem roku i będzie obowiązywać przez sześć miesięcy.

Deficyt kierowców ciężarówek w Wielkiej Brytanii, który pogłębił się wskutek pandemii koronawirusa i Brexitu, powoduje w ostatnich tygodniach problemy z dostawami wielu towarów, w tym żywności, a handlowcy ostrzegają, że jeśli nie zostaną one rozwiązane, przed świętami może brakować niektórych produktów.

Aby rozwiązać te problemy pod koniec września brytyjski rząd ogłosił, że przyzna 5 tys. tymczasowych wiz dla kierowców z zagranicy, ale na razie złożyli oni zaledwie kilkaset wniosków. Jedną z głównych przyczyn małego zainteresowania ofertą są właśnie ograniczenia dotyczące maksymalnej liczby dostaw, co w połączeniu z faktem, że wizy są tymczasowe, czyni ją w oczach wielu kierowców mało atrakcyjną.

Jednak niezadowolenie z tej propozycji wyraziło brytyjskie stowarzyszenie przewoźników drogowych RHA, które wskazuje, że będzie to osłabiało brytyjskie firmy. "Pozwolenie zagranicznym firmom przewozowym i kierowcom przyjeżdżać na okres do sześciu miesięcy na dwa tygodnie, aby wykonywać nieograniczoną pracę za niskie stawki, podcina brytyjskich przewoźników, którzy stoją w obliczu dotkliwego braku kierowców, rosnących kosztów i płac pracowników" - stwierdził w rozmowie ze stacją BBC szef RHA Rod McKenzie.

Czytaj więcej:

UK: Olbrzymie kontenery transportowe zawrócone z portu z powodu problemów z ciężarówkami

Rząd UK oferuje 800 wiz dla zagranicznych rzeźników

UK: Wydano zaledwie 20 wiz dla kierowców ciężarówek z zagranicy

  Komentarze
  • Jobo
   16 października, 15:21

   no i co angole ??? brexit sie klania

  • Tonny
   16 października, 15:41

   Do JoBo. INFO dla takich ignorantow jak ty ... Nie brexit jest temu wszystkiemu winien ..Ale zle przeprowadzony brexit przez klaunow... Taka jest zasadnicza roznica, dlatego potrwa naprawienie tego syfu.. Oczy bola od czytania glupot typu ze brexit sam w sobie winny.. smiech ...

  • Ujście z EU best Way
   16 października, 16:12

   Brexit była dobra droga do wyjścia z niemieckiej Unii
   Czas na Polskę i inne kraje…
   Ci którzy nie rozumieją to maja problem ale unia niszczy zasady i tradycje danego kraju i narzuca jakies chore zasady które sa bezsensowne
   Niemcom jest na reke, podczas drugiej wojny światowej ograbili najwiecej kraji i ludzi to maja zasobów na kolejne 100 lat… wiec dlatego sie tak rządzą w Unii
   Polska była na lini frontu pomiędzy Niemcami a Rosja. Wiec dlatego do dzis jest na cieżko wstać z kolan a Polacy nadal musza sie czuć trochę jak druga kategoria i każdy to ma w sumieniu… i tak to jest…. Polacy :)love

  • Czytelnik
   16 października, 20:24

   Jak się komuś nie podoba w Uni to może wrócić do Polski mieszkać. Bez Uni byście nie wyjechali z tej Polski.

  • JoBo
   16 października, 20:33

   @Tonny. Sorki, ale to jakiś tł.k podpisuje się czasami moim nickiem. Ja takich głupot nie wypisuję. Pozdro.

  • JoBo
   16 października, 20:39

   @Wyjscie z Unii best Way. Możesz napisać jakie to wartości zostały w Polsce zniszczone przez UE ? Z tego co widzę, to Polacy nie mogą wstać z kolan, ale w kościołach. I długo z nich nie powstaną. Anglicy, to mieli chociaz Henia Vlll, który z czarnymi zrobił porządek. Wolę niemiecki " ucisk ", niż czarnosukienkowy. Lub ruski.

  • Tomek z UK
   17 października, 00:46

   No i dacie się na to nabrać?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.12.2021
  GBP 5.4098 złEUR 4.5991 złUSD 4.0788 złCHF 4.4169 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama