Menu

Rząd UK wprowadza nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa online

Rząd UK wprowadza nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa online
Brytyjski rząd wprowadza nowe prawo, które nazwano "przełomowym". (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd zapowiedział wprowadzenie nowej ustawy - Online Safety Bill - której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w sieci. Nowe przepisy nakładają na gigantów społecznościowych obowiązek szybkiego usuwania szkodliwych treści pod groźbą grzywien sięgających miliardów funtów.
Reklama
Reklama

Ustawa Online Safety Bill, którą w swoim przemówieniu zapowiedziała niedawno królowa, nastawiona jest przede wszystkim na ochronę dzieci przed szkodliwymi treściami. Prace nad jej projektem trwały dwa lata.

W ustawie położono nacisk m.in. na tzw. revenge porn (zamieszczanie bez zgody partnera utrwalonych na video aktów seksualnych - przyp. red.), mowę nienawiści, molestowanie w sieci oraz samobójstwa. Jej celem jest także walka z dezinformacją, rasizmem i terroryzmem.

Nowe prawo przerzuca także odpowiedzialność za udostępniane treści na firmy społecznościowe, które pod groźbą surowych grzywien będą musiały szybko je usuwać, jeśli otrzymają w tej sprawie zgłoszenie.

Minister ds. cyfrowych Oliver Dowden nazwał przepisy "przełomowymi" i podkreślił, że "zapoczątkują nową erę odpowiedzialności za technologię".

Wśród Brytyjczyków nie brakuje jednak przeciwników ustawy. Część osób uważa, że prawo może doprowadzić do cenzury. Inni z kolei oceniają, iż konsekwencje dla firm z branży mediów społecznościowych nie są wystarczająco surowe.

Projekt ustawy poddany zostanie analizie odpowiedniej komisji parlamentarnej, a nowe rozporządzenia prawdopodobnie zaczną obowiązywać w ciągu najbliższych miesięcy.

Czytaj więcej:

Google został pozwany o to, że śledzi użytkowników nawet w trybie "incognito"

Polacy wolą pracę zdalną i bez bezpośredniego nadzoru

Polska: Zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 dostępne online po polsku i angielsku

  Komentarze
  • Studentka UK
   15 maja, 09:56

   To jest po prostu katastrofa pod pozorem bezpieczeństwa wprowadza się cenzurę jedyny na tę chwilę kraj w Europie jeśli ktoś dogłębnie wczyta się w te przepisy to za głowę można się złapać.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama