Menu

Rząd UK: Wszystkim osobom z grup priorytetowych zaoferowano już szczepionkę

Rząd UK: Wszystkim osobom z grup priorytetowych zaoferowano już szczepionkę
Celem brytyjskiego rządu jest zaszczepienie wszystkich dorosłych do końca lipca. (Fot. Getty Images)
Wszystkim osobom z dziewięciu grup priorytetowych została zaoferowana możliwość zaszczepienia się przeciwko Covid-19, co oznacza, że udało się przed terminem zrealizować wyznaczony cel - ogłosił wczoraj przed północną brytyjski rząd.
Reklama
Reklama

W dziewięciu grupach priorytetowych są kolejne kategorie wiekowe powyżej 50. roku życia, osoby, które z racji innych schorzeń są bardziej podatne na zakażenie koronawirusem, frontowi pracownicy służby zdrowia oraz pensjonariusze i pracownicy domów opieki. Łączną liczbę tych osób oszacowano na 32 mln. Brytyjski rząd jeszcze w lutym zapowiedział, że wszyscy oni mają do 15 kwietnia mieć możliwość przyjęcia przynajmniej pierwszej dawki szczepionki.

Poziom 32 mln osób, którym podano pierwszą dawkę szczepionki, przekroczony został już w piątek, ale z powodu śmierci księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II, rząd wstrzymał się wówczas z ogłaszaniem, iż cel został osiągnięty.

"Osiągnęliśmy teraz istotny kolejny kamień milowy w naszym programie szczepień, oferując szczepionki wszystkim osobom z dziewięciu grup najwyższego ryzyka. Oznacza to, że ponad 32 miliony ludzi otrzymały cenną ochronę przed Covid-19, jaką zapewniają szczepionki. Chcę podziękować wszystkim zaangażowanym w program szczepień, który już uratował życie wielu tysiącom ludzi. Teraz zajmiemy się uzupełnianiem niezbędnych drugich dawek szczepionki i będziemy zmierzać w kierunku osiągnięcia naszego celu, jakim jest zaoferowanie wszystkim dorosłym szczepionki do końca lipca" - oświadczył brytyjski premier Boris Johnson.

Do niedzieli włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało w Wielkiej Brytanii 32,19 mln osób, co stanowi 61,1 proc. dorosłych mieszkańców kraju, a drugą - prawie 7,66 mln, czyli 14,5 proc. dorosłych.

Wczoraj podano też, że w ciągu ostatniej doby wykryto 3 568 zakażeń koronawirusem - to najwięcej od 1 kwietnia, ale nadal znacznie poniżej poziomów z poprzednich miesięcy. Stwierdzono też 13 zgonów z powodu Covid-19, co jest czwartą najniższą liczbą od końca września. Od początku epidemii wykryto ponad 4,37 mln zakażeń, wskutek czego zmarło 127 100 osób.

Czytaj więcej:

AstraZeneca zmienia nazwę swojej szczepionki na Covid-19

Walia jako pierwsza w UK rozpoczęła podawanie szczepionki Moderna

W UK szczepionka AstraZeneca nie dla osób poniżej 30 lat

EMA bada przypadki zakrzepów krwi po podaniu szczepionki Johnson & Johnson

WHO o mieszaniu szczepionek: Nie ma podstaw, by to zalecać

UK: Jednocyfrowa liczba zgonów na Covid-19. Pierwszy raz od września

W Anglii otwarto puby, sklepy i salony fryzjerskie. Johnson apeluje o "odpowiedzialność"

  Komentarze
  • Wswdtsc.
   13 kwietnia, 12:20

   No i cacy. Ja odmowilem.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.05.2021
  GBP 5.2720 złEUR 4.5764 złUSD 3.7861 złCHF 4.1723 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama