Menu

Rząd UK: Do maja chcemy zaszczepić wszystkich powyżej 50 lat

Rząd UK: Do maja chcemy zaszczepić wszystkich powyżej 50 lat
Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało w UK już ok. 11 milionów osób. (Fot. Getty Images)
Celem brytyjskiego rządu jest zaoferowanie do maja szczepionki przeciw Covid-19 wszystkim osobom powyżej 50. roku życia - potwierdził wczoraj minister zdrowia Matt Hancock. Liczba już zaszczepionych w kraju osób zbliża się do 11 mln.
Reklama
Reklama

Brytyjski rząd do tej pory unikał podawania konkretnej daty, do której miałyby zostać zaszczepione osoby z dalszych grup priorytetowych (od 5. do 9.), ograniczając się jedynie do stwierdzenia, że "przed końcem wiosny".

Jednak data została przypadkowo ujawniona w piątek przed południem, gdy potwierdzono, że zaplanowane na 6 maja wybory lokalne w Anglii odbędą się. W wydanym w tej sprawie oświadczeniu napisano, że w związku z planowanym zaszczepieniem do maja wszystkich dziewięciu grup priorytetowych, rząd jest przekonany, iż wybory mogą się odbyć w bezpieczny sposób.

W tej sytuacji rząd nie miał innego wyjścia, jak tylko potwierdzić ten termin. "Mój plan jest taki, że powinniśmy być w stanie zaoferować szczepionkę każdemu w kategoriach 1-9 - czyli wszystkim powyżej 50. roku życia - do maja. Wiele rzeczy musi się udać, aby zrealizować ten cel - zwłaszcza dostawy, które są czynnikiem ograniczającym tempo" - oznajmił Hancock.

Wskazane przez Wspólną Komisję ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI) grupy priorytetowe 5-9 to kolejno: osoby w wieku 65-69 lat, osoby w wieku 16-65 lat z grup podwyższonego ryzyka, osoby w wieku 60-64 lata, w wieku 55-59 i w wieku 50-54.

Obecnie trwają szczepienia pierwszych czterech grup priorytetowych, czyli mieszkańców i pracowników domów opieki, osób powyżej 70. roku życia, frontowych pracowników służby zdrowia i opieki społecznej oraz osób, które z powodu innych schorzeń są szczególnie podatne na zachorowanie na Covid-19. Liczbę tych osób szacuje się na 14-15 mln.

Brytyjski rząd zapowiedział, że celem jest podanie przynajmniej pierwszej dawki wszystkim osobom z tych czterech grup do połowy lutego i przy obecnym tempie ten cel powinien zostać osiągnięty. Jak podano, do czwartku włącznie pierwszą dawkę szczepionki dostało 10,97 mln osób, zaś drugą - 506 tys.

Czytaj więcej:

UK zwiększa tempo szczepień. Chce zaszczepić wszystkich do maja

W UK już 10 mln osób dostało pierwszą dawkę szczepionki na Covid-19

Wiceminister zdrowia: Na świecie jest ok. 4 tys. wariantów wirusa powodującego Covid-19

NHS: "Drobne efekty uboczne" u 37 proc. zaszczepionych na Covid-19

Brytyjski rząd rozważa "paszporty szczepień" dla turystów

Brytyjski regulator: Szczepionka AstraZeneca chroni też osoby starsze

  Komentarze
  • MK
   6 lutego, 15:03

   Nie szczepcie sie ludzie. Dla wlasnego zdrowia i bezpieczenstwa nie ulegajcie tej propagandzie.

  • Joe
   6 lutego, 15:15

   Do MK
   Tak naprawdę sam nie wiesz czy masz racje czy nie.

  • Max
   6 lutego, 15:25

   A ja się zaszczepię. Reszcie ogarnięcia się życzę...
   Pozdrawiam wszystkich myślących.

  • Misio
   6 lutego, 15:27

   Pierwsza, druga i trzecią epidemia przeżyłem bez kataru i kaszlu. Mam 50lat i nic mi nie jest. Większość ludzi to ściema żeby nie iść do pracy, przez to inny tracą i cierpią

  • Do MK
   6 lutego, 15:32

   Nie szcZepic sie I co ?? Bedziemy tak zyc w ciaglym lockdown I wiecej ludzi bedzie chorowac I umierac, a tak przynajmiej jest jakas nadzieja,ze wrocimy do ,,normalnosci"

  • Jon:Do Mk
   6 lutego, 17:15

   Widze jeden myslacy na tej stronie,masz racje.A zobaczymy tych zaszczepionych za pare lat.Niech sie szczepia to przynajmniej za pare lat bedzie troche mniej glupich ludzi.Pozdrawiam ludzi jeszcze myslacych.

  • Alek
   6 lutego, 17:47

   Borys zaszczep swoj rząd to jest priorytet!!!

  • Olek
   6 lutego, 18:40

   Kazdy z nas byl zaszczepiony i zyjemy

  • Yogi
   6 lutego, 21:16

   @Olek. Gdy się zaszczepiłes przeciw gruzlicy, lub durowi, to nie musiałeś nosić maski, utrzymywać dystansu. Byłeś pewien, że nieszczepieni Ciebie nie zarażą, a i Ty nikogo nie zarazisz. No i wakacje za granicą bez kwarantanny.

  • Czytelniczka
   6 lutego, 23:48

   Miałam ten syf przesyłam nie najgorzej gorsze jest dochodzenie do sił bo ta choroba bardzo osłabia organizm .Szczepienie to jeszcze nie podjęta decyzja

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama