Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rywalka Trumpa w prawyborach: Jeśli Ukraina przegra, Polska i państwa bałtyckie będą następne

Rywalka Trumpa w prawyborach: Jeśli Ukraina przegra, Polska i państwa bałtyckie będą następne
Nikki Haley, która będzie walczyć o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich w 2024 r. jasno popiera Ukrainę. (Fot. Getty Images)
Znaczenie wojny na Ukrainie wykracza poza obronę tego państwa, to wojna o wolność, którą musimy wygrać; jeżeli Kijów przegra, celem Rosji stanie się Polska i państwa bałtyckie, a to grozi wojną światową - podkreśliła w stacji CNN Nikki Haley, która ubiega się o nominację z ramienia Partii Republikańskiej w amerykańskich wyborach prezydenckich w 2024 r.

"Musimy zrozumieć, że wygrana Ukrainy to wygrana nas wszystkich, ponieważ tyrani dokładnie zapowiadają, co zamierzają zrobić" - mówiła Haley w niedzielnej audycji CNN. Wezwała USA i ich sojuszników do kontynuowania dostaw broni i sprzętu wojskowego dla Ukrainy.

"Chiny zapowiedziały, że przejmą Hongkong, i to zrobiły. Rosja zapowiedziała, że najedzie na Ukrainę, i to się stało. Chiny mówią, że następny będzie Tajwan i powinniśmy im wierzyć. Rosja powiedziała, że następna będzie Polska i państwa bałtyckie, jeżeli do tego dojdzie, będziemy mieli do czynienia z wojną światową. Tutaj chodzi o to, by jej zapobiec" - tłumaczyła.

Każdy zadaje sobie pytanie, kiedy skończy się wojna; ona się skończy, gdy Rosja wycofa się z Ukrainy, jeżeli wycofa się Ukraina, wtedy wszyscy staniemy przed widmem kolejnej wojny światowej - zaznaczyła republikańska polityczka.

Stanowisko Haley w sprawie wojny wyraźnie różni się od jej przodujących w wyścigu o republikańską nominację konkurentów - byłego prezydenta Donalda Trumpa i gubernatora Florydy Rona DeSantisa - podkreśla CNN.

Trump często przypominał swoje dobre relacje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, którego Haley nazywa tyranem. DeSantis początkowo nazywał wojnę "sporem terytorialnym", co również wypomniała mu Haley, podczas zorganizowanej przez CNN dyskusji z republikańskimi wyborcami w Hawkeye State w stanie Iowa.

Haley była gubernatorką Karoliny Południowej i ambasadorką USA przy ONZ za czasów prezydentury Trumpa. Jest jedną z kilku republikańskich polityków, którzy ogłosili, że będą się ubiegać o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich w 2024 r.

Według sondaży w tym wyścigu prowadzi jak na razie Trump (53 proc. poparcia), za nim jest DeSantis (22,4 proc.), Haley zajmuje trzecie miejsce, ale obecnie popiera ją zapewne 4,4 proc. wyborców - przypomina portal The Hill.

Czytaj więcej:

"New York Times": Ukraina może wstąpić do NATO na wzór RFN

Były premier Johnson przekonywał Donalda Trumpa do poparcia Ukrainy

Dowódca RAF-u: Po porażce na Ukrainie mściwa Rosja pozostanie zagrożeniem dla UK

Brytyjskie MSZ: Ukraina ma prawo do użycia siły poza swoimi granicami

Rishi Sunak: Prawowite miejsce Ukrainy jest w NATO

Antony Blinken o rosyjskiej armii: Niektórzy uwierzyli, że jest drugą na świecie

Brytyjski analityk wojskowy: U Putina jak u Hitlera - symbolika i emocje górują nad strategią

Brytyjski resort obrony: Aresztowania za niebieski i żółty kolor dowodzą rosnącej paranoi w Rosji

  Komentarze
  • Seba
   5 czerwca, 13:15

   Ale jak to przeciez jestesmy w sojuszu z usa , to ona nie wie o tym tzn oni ns nie ochronia ? bo wlasnie to powiedziala wow ktos powiedzial prawde ? pobudka poliniaki

  • Piko
   5 czerwca, 15:29

   Powiedziała że nas NATO obroni że będzie wojna światowa. Seba ty ruski trollu

  Dodaj komentarz
  Kurs NBP z dnia 02.10.2023
  GBP 5.3183 złEUR 4.6091 złUSD 4.3634 złCHF 4.7869 zł

  Sport