Menu

Rozwody na Wyspach będą szybsze i "bez winy"

Rozwody na Wyspach będą szybsze i "bez winy"
Nie będzie już dochodzić do sytuacji, w których jedna strona nie zgadza się na rozwód, przez co blokuje cały proces. (Fot. Getty Images)
Przepisy dotyczące rozwodów w Anglii i Walii mają zostać poddane przeglądowi. Wszystko po to, aby małżonkowie mogli się rozejść szybciej i 'bez publicznego prania brudów' - informuje BBC.
Reklama

Obecnie, aby proces rozwodowy zaczął się od razu, trzeba udowodnić przed sądem, że nastąpił trwały rozkład związku małżeńskiego w wyniku zdrady lub nieracjonalnego zachowania współmałżonka.

W niedalekiej przyszłości trzeba będzie jedynie wykazać, że małżeństwo uległo bezpowrotnemu rozpadowi "bez orzekania o winie". Co więcej, nie będzie już dochodzić do sytuacji, w których jedna strona nie zgadza się na rozwód, przez co blokuje cały proces.

Sekretarz sprawiedliwości David Gauke uważa, że nowe przepisy położą kres "gierkom we wzajemne obwinianie się". Dodaje przy tym, że nowe prawo zostanie wprowadzone tak szybko, jak to możliwe, a dokładniej - "kiedy pozwoli na to czas parlamentarny".

Obecnie rozwód - gdy jedna strona zarzuca drugiej cudzołóstwo lub nieracjonalne zachowanie - może trwać nawet od trzech do sześciu miesięcy. Jeszcze dłużej zajmują sprawy "bez orzekania o winie".

Zmiany w prawie wynikają z odrzucenia przez Sąd Najwyższy apelacji kobiety o rozwód po tym, jak jej mąż odmówił zgody na prawne zakończenie małżeństwa. 68-letnia Tini Owens z Worcestershire przez 40 lat chciała rozwieść się z mężem, twierdząc, że jest nieszczęśliwa. Jednak mąż Hugh nie zgodził się na to i Sąd Najwyższy jednogłośnie odrzucił jej apelację. 

Owens z zadowoleniem przyjęła proponowane zmiany i ma nadzieję, że już nikt nie będzie musiał przechodzić przez ten "długi i bolesny proces".

Szerokie poparcie dla rozwodów "bez orzekania o winie" wykazały również 12-tygodniowe konsultacje społeczne.

"Rany rozwodu odczuwają nie tylko małżonkowie, ale także ich dzieci i rodzina. Zmiana prawa może w końcu położy kres publicznemu praniu brudów i obrzucaniu się błotem, które tak często towarzyszą sprawom rozwodowym" - podkreśla w rozmowie z BBC adwokat Zahra Pabani.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.01.2021
  GBP 5.114 złEUR 4.544 złUSD 3.740 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Reklama