Royal Mint: "Monety z błędem" mogą być warte nawet £1 000
Colin Bellamy założył stronę internetową i aplikację Coin Hunter, aby śledzić monety i ich potencjalną wartość. "Dobrze przyglądaj się swoim monetom, gdy otrzymujesz resztę w sklepie. Szukaj w nich czegoś innego lub nieoczekiwanego" - zachęca ekspert.
"Jeśli masz inną monetę i nie jesteś pewien, czy to błąd mennicy, dołącz na Facebooku do grupy poświęconej monetom, np. Coin Errors. Prześlij zdjęcie, aby dowiedzieć się, czy bilon jest wart więcej niż jego nominalna wartość" - podkreśla Bellamy.
Kolekcjoner dodaje, że dzięki małym uszkodzeniom w procesie produkcyjnym takie pieniądze są niezwykle rzadkie, przez co osiągają naprawdę duże wartości.
Wystarczy wspomnieć o srebrnej 2-pensówce, a nie w tradycyjnym kolorze miedzi, która została sprzedana za 1 357 funtów. Innym przykładem jest moneta o wartości 2 funtów, na której głowa królowej była odwrócona do góry nogami, przez co bilon wart był 75 funtów.
Mennica Królewska produkuje codziennie od trzech do czterech milionów monet, ale tylko nieliczne wychodzą z tego procesu z niedoskonałościami.
Niektóre z "monet z błędem" to pojedyncze sztuki, ale zdarzało się, że mennica wypuszczała do obiegu większe partie takich "białych kruków".
Bellamy ostrzega również przed oszustami, którzy tworzą fałszywe monety. "Każdy, kto chce kupić bilon z błędem, powinien najpierw sprawdzić to w Mennicy Królewskiej" - podsumowuje.
Czytaj więcej:
Żadna 2-funtówka nie zostanie wyprodukowana przez 10 lat
Bank Anglii zwiększa program skupu obligacji o £150 miliardów
Nowa moneta £5 na cześć urodzin Elżbiety II
UK: Zaprezentowano największą monetę w historii Royal Mint
Pieniądze, samochody, hulajnogi. W Polsce startuje loteria szczepionkowa