Menu

Rodzinie królewskiej "zabraknie" £35 mln z powodu pandemii

Rodzinie królewskiej "zabraknie" £35 mln z powodu pandemii
Lockdown mocno nadszarpnął finanse Elżbiety II. (Fot. Getty Images)
Konta brytyjskiej rodziny królewskiej mogą w najbliższych latach skurczyć się aż o 35 milionów funtów z powodu pandemii koronawirusa - informuje BBC.
Reklama

Wpływ lockdownu na liczbę odwiedzających pałac Buckingham czy zamek w Windsorze doprowadzi do straty 15 milionów funtów w ciągu najbliższych trzech lat - ocenia Michael Stevens, który odpowiada za zarządzanie królewskimi finansami.

Co więcej, o 20 milionów funtów skurczy się też 10-letni budżet na remont pałacu Buckingham. Wcześniej zakładano, że renowacja jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie pochłonie 369 mln funtów.

Stevens zapewnia jednak, że monarchia sama spróbuje poradzić sobie z "finansowymi wyzwaniami" i "nie zamierza prosić nikogo o dodatkowe fundusze".

W kwietniu br. rodzina królewska zamroziła swoim pracownikom pensje, a także wstrzymała rekrutację, obsadzając tylko kluczowe stanowiska biznesowe. Jednak nikt ze "starej" kadry nie został zwolniony w wyniku pandemii - podaje BBC.

O 20 milionów funtów skurczy się 10-letni budżet na remont pałacu Buckingham. (Fot. Getty Images)

Ujawniony dzisiaj raport finansowy obejmuje okres 12 miesięcy do 31 marca, czyli krótko po tym, jak rząd Borisa Johnsona wprowadził "narodową kwarantannę", której celem było zatrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Z analizy wynika, że na królewskie konta wpłynęły w tym okresie 82 miliony funtów.

Skąd pochodzą te fundusze? Królowa otrzymuje 15 proc. od dochodów uzyskiwanych przez Dobra Koronne (ziemia, posiadłości, pojazdy i innych dobra, które figurują w spisie pod nazwą The Crown Estate - przyp. red.).

Do kasy Elżbiety II wpływają osobno dziesiątki milionów dochodów z wielkich prywatnych dóbr Lancaster oraz Cornwall (należących do księcia Karola). 

Czytaj więcej:

Elżbieta II podziękowała przedsiębiorcom za reakcję na pandemię

Turyści traktują posiadłość królowej Elżbiety II jak toaletę

Barbados chce usunąć Elżbietę II z funkcji głowy państwa i stać się republiką

Media w UK: Harry i Meghan złamali zasadę politycznej neutralności monarchii

Księżniczka Eugenia spodziewa się dziecka

  Komentarze
  • Alex
   27 września, 09:45

   Przecież królowa bierze co roku miliony z Unii na swoje posiadłoci
   Będzie bieda

  • Czytelnik anonimowy
   27 września, 11:02

   Patrzac na miasta wsie jakie byly takie sa zastanawiam gdzie sa piniadze z UNI nawet dobrego placu dla dzieci nie ma nie mowiac o boisku dolki siatka dziurawa oraz za kazda osobe z UNI dostaja w zaleznosci od miasta ile mieszkancow piniadze rosplywaja sie na wycieczki premie domy mydla oczy ludziom.

  • Haha
   27 września, 13:26

   to niech się wezmą do roboty

  • Aaaaaa
   27 września, 21:33

   Do ROBOTY!!! SPRZATANIE. .BUDOWA..ZMYWAK .ITP.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.10.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.619 złUSD 3.956 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Sport

  Reklama