Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Roboty nie odbierają pracy ludziom, zwiększają zatrudnienie

Roboty nie odbierają pracy ludziom, zwiększają zatrudnienie
W przedsiębiorstwach inwestujących w robotyzację jest więcej miejsc pracy niezależnie od wykształcenia. (Fot. Getty Images)
Wykorzystywanie robotów przez firmy nie tylko nie odbiera pracy ludziom, ale wręcz prowadzi do zwiększenia zatrudnienia - do takich wniosków doszli kanadyjscy statystycy.
Reklama
Reklama

Wzrost zatrudnienia w bardziej zautomatyzowanych firmach sięga aż 15 proc. w porównaniu do firm mniej zautomatyzowanych w tej samej branży. A to oznacza, że "firmy, które w latach 1996-2017 zainwestowały w robotyzację, zatrudniają więcej, a nie mniej pracowników" - podkreślili analitycy kanadyjskiego urzędu statystycznego w najnowszych dwóch raportach na temat rynku pracy i robotyzacji.

W przedsiębiorstwach inwestujących w robotyzację jest więcej miejsc pracy niezależnie od wykształcenia. Korzystają osoby i z wyższym wykształceniem oraz te, które zakończyły edukację na poziomie szkoły średniej lub wcześniej. Roboty zastępują jedynie pracowników na stanowiskach wymagających umiejętności wynoszonych ze szkół o charakterze zawodowym oraz menadżerów jakości.

"Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że roboty mogą powtarzać wiele zadań z precyzją i stałością, których ludzie nie mogą osiągnąć, a większa powtarzalność oznacza, że firmy mogą potrzebować mniej menedżerów nadzorujących jakość" - napisano w komunikacie.

Z danych wynika też, że wykorzystanie robotów czyni ludzką pracę ciekawszą. (Fot. Getty Images)

Z danych wynika też, że wykorzystanie robotów czyni ludzką pracę ciekawszą. "Zamiast nadzoru menedżerów, pracownicy mają większe uprawnienia do podejmowania decyzji. Ich praca z robotami czy też równoległa do pracy robotów staje się mniej rutynowa i wymusza to na nich większą elastyczność" - podsumowali analitycy.

Statystycy wskazali, że swoje badanie przeprowadzili w kontekście powracających obaw o przyszłość ludzi na rynku pracy w związku z coraz lepszymi konstrukcjami robotów przemysłowych. Postanowili więc zbadać, czy firmy "korzystają z robotyki, aby polepszyć swoje rezultaty na konkurencyjnym rynku, lub też by po prostu obniżyć ceny tnąc koszty pracy". Okazało się, że te firmy, które zainwestowały w automatyzację niektórych rodzajów pracy mają średnio lepszą o 0,8 proc. produktywność, koncentrują się na jakości produktów i usług, a nie na cięciu kosztów pracy.

Z analizy danych wynika, że od 2008 r. zwiększały się w Kanadzie inwestycje w robotyzację przede wszystkim poza przemysłem motoryzacyjnym. Jeszcze w 2008 r. wartość robotów w kanadyjskich przedsiębiorstwach wynosiła 1,2 mld CAD, z czego połowa pracowała na liniach montażowych samochodów. Do 2017 r. wartość pracujących robotów wynosiła 1,5 mld CAD, ale tylko 400 mln CAD miała wartość robotów w produkcji samochodów.

Czytaj więcej:

Roboty zabiorą więcej pracy mężczyznom niż kobietom

40 proc. miejsc pracy w Kanadzie zmieni się lub zniknie

Roboty zastąpią na Wyspach tanią siłę roboczą z UE

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama