Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rishi Sunak: Dzięki nowej umowie Irlandia Północna będzie w wyjątkowej pozycji

Rishi Sunak: Dzięki nowej umowie Irlandia Północna będzie w wyjątkowej pozycji
Szef brytyjskiego rządu dał teraz czas miejscowym partiom, aby te zapoznały się z porozumieniem. (Fot. Getty Images)
Dzięki nowemu porozumieniu z Unią Europejską, Irlandia Północna znajdzie się w wyjątkowej w skali całego świata pozycji - podkreślił w Belfaście brytyjski premier Rishi Sunak przekonując do poparcia uzgodnionych dzień wcześniej ram windsorskich. Są one odpowiedzią na problemy w handlu między Irlandią Północną a resztą Zjednoczonego Królestwa, które stworzył protokół północnoirlandzki.
Reklama
Reklama

Zgodnie z ogłoszonym porozumieniem, nazwanym ramami windsorskimi, zniesione zostaną ograniczenia i biurokratyczne wymogi przy wwozie do Irlandii Północnej z pozostałej części Zjednoczonego Królestwa tych towarów, które tam pozostaną, a lokalny parlament będzie mógł w określonych sytuacjach blokować wejście w życie w prowincji nowych unijnych regulacji.

Rishi Sunak podkreślał, że fakt, że Irlandia Północna może mieć otwarty dostęp do rynku UE i jednocześnie mieć nieskrępowany dostęp do wewnętrznego rynku brytyjskiego stawia ją na "niewiarygodnie specjalnej pozycji" niedostępnej dla żadnego innego kraju handlowego.

Dodał, że jeśli wynegocjowana przez niego umowa zostanie zaakceptowana, Irlandia Północna będzie w "wyjątkowej pozycji na całym świecie, na kontynencie europejskim, w posiadaniu uprzywilejowanego dostępu nie tylko do brytyjskiego rynku krajowego, który jest ogromny, piąty co do wielkości na świecie, ale także do jednolitego rynku Unii Europejskiej. Nikt inny tego nie ma".

Brytyjski rząd wyjaśnił, że nie będzie żadnego z góry wyznaczonego terminu, w którym północnoirlandzkie partie polityczne będą musiały się określić, czy popierają nowe porozumienie. Sunak przed wyjazdem do Irlandii Północnej sam zauważył, że potrzebują one czasu na rozważenie porozumienia, ale wyraził przekonanie, że uznają je za dobre, co umożliwi przywrócenie normalnie funkcjonującego rządu w prowincji.

Wprawdzie żadna z głównych partii północnoirlandzkich nie ogłosiła jeszcze w sposób jednoznaczny swojego stanowiska, ale kluczowe jest to, które zajmie Demokratyczna Partia Unionistów (DUP), największe ugrupowanie unionistyczne, bo to jej wycofanie się z rządu w proteście przeciwko protokołowi paraliżuje od ponad roku funkcjonowanie władz prowincji.

Lider DUP Jeffrey Donaldson powtórzył, że ramy windsorskie w pewnej mierze odpowiadają na zastrzeżenia, które partia miała do protokołu, ale niektóre kwestie pozostały. Zapowiedział, że decyzję w tej sprawie podejmie cała partia i będzie potrzebowała na to czasu.

Czytaj więcej:

Media: Bliski koniec sporu o protokół północnoirlandzki

Komisja Europejska potwierdza postęp w rozmowach z UK ws. protokołu północnoirlandzkiego

UK i UE porozumiały się w sprawie zmian w protokole północnoirlandzkim

  Komentarze
  • Fadel
   5 marca, 07:12

   Wspaniałe rozwiązanie dla przemytników. Towar wjeżdża do NI z GB. Odbiorca z NI sprzedaje go innemu z NI, następnie ten inny wywozi go bez cła do UE.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.09.2023
  GBP 5.3020 złEUR 4.6069 złUSD 4.3269 złCHF 4.7752 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama