Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rishi Sunak: Będziemy mocniej bronić naszych wartości

Rishi Sunak: Będziemy mocniej bronić naszych wartości
Rishi Sunak zapowiedział m.in. zmianę kursu w kontaktach z Chinami, zwracając uwagę, że współpraca gospodarcza z tym krajem nie zmienia klimatu politycznego w tym kraju. (Fot. Getty Images)
Musimy być silniejsi w obronie naszych wartości, ale nie za pomocą wielkiej retoryki, lecz twardego pragmatyzmu - zapowiedział brytyjski premier Rishi Sunak. Zapewnił, że Londyn będzie wspierać Ukrainę, jak długo jak potrzeba, a złota era w stosunkach z Chinami już się skończyła.

Sunak wygłosił przemówienie na dorocznym bankiecie wydawanym przez lorda majora gminy City of London, które było zarazem jego pierwszym dużym przemówieniem poświęconym polityce zagranicznej po objęciu przed pięcioma tygodniami urzędu premiera.

Podkreślił, że w czasie, gdy przeciwnicy - Rosja i Chiny - realizują długoterminowe plany, krótkoterminowość ani myślenie życzeniowe nie wystarczą.'

Na bankiecie pojawiło się wielu prominentnych polityków. (Fot. Getty Images)

"Oznacza to, że musimy być silniejsi w obronie naszych wartości i otwartości, od której zależy nasz dobrobyt. Oznacza to zapewnienie silniejszej gospodarki w kraju, jako podstawy naszej siły za granicą. I oznacza to stawienie czoła naszym konkurentom, nie za pomocą wielkiej retoryki, ale za pomocą zdecydowanego pragmatyzmu" - przekazał Sunak.

Zapewnił, że Wielka Brytania będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne, a w przyszłym roku utrzyma lub nawet zwiększy wartość pomocy dla tego kraju. Wyjaśnił, że broniąc Ukrainy, Wielka Brytania broni także siebie, a reakcja na rosyjską agresję pokazała, że twierdzenia o słabości Zachodu okazały się nieprawdziwe.

Wskazał, że wspólne wyzwania związane z tą agresją odnowiły relacje z Unią Europejską, ale nie oznacza to dostrajania się do unijnych regulacji i zapewnił, że pod jego przywództwem Wielka Brytania nigdy nie będzie się dostosowywać do prawa UE.

"Zamiast tego będziemy rozwijać pełne szacunku, dojrzałe relacje z naszymi europejskimi sąsiadami w zakresie wspólnych kwestii, takich jak energia i nielegalna migracja" - zaznaczył.

Rishi Sunak podkreślił, jak ważne jest trzymanie się wyznaczonego wcześniej politycznego kursu i bronienie swoich racji na arenie międzynarodowej. (Fot. Getty Images)

Brytyjski premier podkreślił, że konieczna jest zmiana podejścia do Chin.

"Powiedzmy sobie jasno, tak zwana złota era się skończyła, a wraz z nią naiwne przekonanie, że handel automatycznie prowadzi do reform społecznych i politycznych. Ale nie powinniśmy polegać na uproszczonej retoryce zimnowojennej" - przekazał. Zaznaczył jednak, że nie oznacza to, iż można ignorować znaczenie Chin w sprawach globalnych.

Sformułowanie "złota era" kojarzy się z bliższymi więzami gospodarczymi za czasów byłego premiera Davida Camerona, ale stosunki między Londynem a Pekinem od tego czasu uległy pogorszeniu.

Sunak zapowiedział też, że Wielka Brytania nadal zamierza rozszerzać zaangażowanie w regionie Indo-Pacyfiku, który coraz bardziej będzie się stawał motorem światowego wzrostu i dlatego chce wejść do układu handlowego CPTPP, negocjuje umowę o wolnym handlu z Indiami i chce zawrzeć ją z Indonezją.

Nawiązując do słów Henry'ego Kissingera, że w czasach kryzysu utrzymywanie status quo może być najbardziej ryzykowną opcją, Sunak zapewnił, że pod jego przywództwem Wielka Brytania nie będzie wybierać status quo.

"Będziemy robić rzeczy inaczej. Będziemy ewoluować, zakotwiczeni zawsze w naszej trwałej wierze w wolność, otwartość i rządy prawa i pewni, że w tym momencie wyzwania i konkurencji nasze interesy będą chronione, a nasze wartości zwyciężą" - podsumował.

Czytaj więcej:

Rishi Sunak na szczycie G20: Wojna Putina jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa wszystkich

UK: Premier Sunak dementuje doniesienia o planach rozmiękczenia Brexitu

Szefowa Home Office przyznaje: Nie mieliśmy kontroli nad granicami kraju

  Komentarze
  • Martin
   29 listopada 2022, 11:24

   Zakończyła to się wielką brytfanna hehe kraj ktory z każdym dniem upada coraz bardziej. Dno dna

  • Klamczuszki
   29 listopada 2022, 12:31

   Sunak obys tylko ty, i twoi skorumpwani do szpiku kosci kolesie z Goldman Sachs, nie byl grabarzem tego kraju. Upokorzyliscie ludzi srovidem, nakradliscie gore pieniedzy pod tym plaszczykiem, a teraz jeszcze upadlacie kraj dajac pieniadze na wojenke klowna z Putinem. Oby wreszcie ludzie wam skopali smierdzace tylki i obili wredne ryje za to co robicie.

  • Z Bristol
   29 listopada 2022, 12:50

   Zgadzam się Martin, ja się boję niestety że nie zdążę stąd uciec, właśnie robię szkolenie online w Polsce, a kosztowało mnie to 2 tysiące funtów w przeliczeniu, uciec jak najdalej z tego tonącego statku.

  • Benekiciaż
   29 listopada 2022, 17:02

   Ja to was totalnie nie rozumiem.wlasnie byłem w tesco i budwiser za 10£ i od razu wziąłem 5 kartonów.tanio jak barszcz a w pl? Też Ok jeśli pijesz harnasia.

  • Do z Biristol
   29 listopada 2022, 18:51

   Jaki kurs online robisz w Polsce?

  • Trolless
   29 listopada 2022, 19:08

   Już @Kłamczuszki, ruskie trolle w akcji. @Z Bristol. Na świat też przyszedłeś online ?

  • Do Trolles
   30 listopada 2022, 01:05

   Czlowieku sugeruje ci z dobrego serca leczenie psychiatryczne. Wszedzie widzisz ruskich i jeszcze do tego trolli, moze pochodzenie masz jakies nietakie? Mama sie na banderowca zapatrzyla czy co? Nie martw sie, nie takie rzeczy NHS potrafi wyleczyc. Pozdrawiam serdecznie pacanie!

  • Z Bristol
   30 listopada 2022, 01:38

   Do Do z Biristol,kurs cyberbezpieczenstwa,w samej Polsce potrzebują 10 tysięcy wakatów, a w całej EU prawie 200 tysięcy,a ja mam prawie 50 lat, jak nie w Polsce, to Europa czeka,zdecydowanie nie UK,nigdy tu nie wrócę.

  • Robo
   30 listopada 2022, 09:25

   Piękne słowa: będziemy bronić naszych wartości i popierać niepodległość Ukrainy. W ramach tych wartości nigdy nie pozwolimy na niepodległość Szkocji.

  • Trolless
   30 listopada 2022, 09:37

   @Do Trolless. Jak nie ruski troll, to "patriota" od Bąkiewicza. Ukraiński prezydent, to dla ciebie klown, a dla putlera pełen szacunek masz. Typowa ruska narracja. No i jeszcze szpital psychiatryczny, czyli po rusku psychuszka. Stara kagebowska metoda. Kogo nie możemy złamać, to do psychuszki. No, ale w końcu twój mocodawca, to pułkownik KGB.

  • Czytelnik anonimowy
   30 listopada 2022, 09:54

   Sporo was tu z tymi kursami, widzialem juz jeden wpis o kursie cyberbezpieczentwa i cudownych perspektywach w Pl. Jakas konkretna firma to organizuje ? Podeslij namiary.

  • Nie trol
   30 listopada 2022, 13:22

   Czytelnik anonimowy mnóstwo firm w Polsce to organizuje nie każdy się do tego nadaje na pewno nie ci tutaj z materacy typu jobo i inne jak sam widzisz na jakim Polska jest poziomie edukacji high tech a tu spróbuj zrobić to samo będziesz musiał wydać nie 2 tysiące jak tu ktoś pisze tylko 20 tysięcy o taka różnica, powinniśmy się cieszyć że mamy wspaniały kraj Polskę która daje nam tyle możliwości, nie wiem czy ty wiesz jest w Polsce firma która kształci Ukraińskich uchodźców na programistów w Polsce ty myślisz że oni robią w burakach a oni klikają w klawiaturę i zarabiają 10 tysięcy PLN.

  • Dziękuję do"z bristol"
   30 listopada 2022, 16:02

   Sam zastanawiam się nad jakimś kursem czy szkoła aby mieć pracę zdalną i finalowo uciec z tego kraju. Jeszcze 2 lata do obywatelstwa i praw emerytalnych.

  • Czytelnik anonimowy
   30 listopada 2022, 20:04

   Do nie Trol - nie ci z materacy to masakra, tylko gadają jak tu dobrze, na pewno biedę tu maja i na pokoju siedzą. trzeba uciekać macie racje. Super ze takie kursy robią dzięki za info. I wystarczy taki kurs żeby 10tys przytulić miesięcznie ?

  • Trolless
   1 grudnia 2022, 05:34

   Jeden i ten sam gościu pisze do siebie o jakichś kursach. Bo nie podejrzewam, że jacyś klienci pytają się o nie, na tym forum. Musieliby być informatykami, ale z IQ poniżej 60. A to już się kłóci. Wystarczy przecież kliknąć o cyberbezpieczenstwie i ukazuje się cała gama informacji na ten temat. I jeszcze robo, w stylu Nikity Ch : .... u was biją murzynów. Stara, sowiecka metoda narracji. Wojna w Ukrainie, ale przecież Syria...itp. Tylko, że Ukraincy mieli ( mają) ta niepodległość, a Szkoci nie. Nikt ich nie najechał, a i pokojowo też jej nie chcieli. Nie uprawiaj gościu prymitywnej propagandy.

  Dodaj komentarz
  Kurs NBP z dnia 03.02.2023
  GBP 5.2571 złEUR 4.6920 złUSD 4.2928 złCHF 4.7023 zł

  Sport