Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Restauratorzy w Irlandii chcą zatrudniać pracowników z Europy na okres świąt Bożego Narodzenia

Restauratorzy w Irlandii chcą zatrudniać pracowników z Europy na okres świąt Bożego Narodzenia
Restauratorzy w Irlandii już teraz myślą o zatrudnianiu pracowników sezonowych w okresie świąt. (Fot. Getty Images)
Rekrutacja wyspecjalizowanych europejskich pracowników do irlandzkiego sektora gastronomiczno-hotelarskiego może pomóc w uratowaniu sezonu świątecznego w tym roku - twierdzą przedstawiciel tej branży.
Reklama
Reklama

Stowarzyszenie Irlandzkich Restauratorów (Restaurants Association of Ireland - RAI) chce podjąć natychmiastowe działania w zakresie rekrutacji pracowników do irlandzkiego sektora turystycznego i hotelarskiego w krajach europejskich, w celu rozwiązania problemów kadrowych w tej branży – pisze portal Irishexaminer.com

RAI twierdzi, że ostatni kwartał tego roku, w tym sezon świąteczny, będzie miał kluczowe znaczenie dla sektora hotelarskiego "ze względu na znaczną część dochodów osiąganych o tej porze roku, więc sezonowe zatrudnienie wyspecjalizowanych pracowników z Europy uratowałoby ten okres".

W oświadczeniu stwierdzono, że osoby w szeregu zawodów, takich jak kierownicy hoteli i miejsc noclegowych, kierownicy restauracji i zakładów gastronomicznych oraz kierownicy gastronomii i barów, mogłyby ubiegać się o ogólne pozwolenia na pracę w Irlandii, co miałoby pomóc w przyciągnięciu zagranicznych pracowników do branży.

Wzywa również do zasilenia zasobów ministerstw i działów administracji rządowej "w celu zapewnienia terminowego rozpatrywania wniosków o wydanie wiz, pozwoleń na pracę i numerów PPS, które mają kluczowe znaczenie dla pracowników i przedsiębiorstw".

W oświadczeniu dodano, że potrzebne są także odpowiednie zasoby Komisji ds. Relacji Pracowniczych do zapewnienia ciągłych inspekcji i odpowiednich badań oraz nadzoru nad prawem pracy.

Sektor restauracyjny wzywa również rząd do przedłużenia obowiązywania 9-procentowej stawki VAT poza luty przyszłego roku. Została ona wprowadzona dla sektora, aby pomóc zrównoważyć skutki pandemii Covid-19. W maju rząd przedłużył obowiązywanie specjalnej stawki do lutego przyszłego roku, ale RAI chce, aby obowiązywała ona do lutego 2025 roku.

Kolejną kwestią jest konieczność utworzenia krajowego ośrodka szkoleniowego dla branży turystycznej i hotelarskiej.

Według RAI, sytuacja w sektorze gastronomiczno-hotelarskim jest trudna z wielu powodów. Oprócz istotnych problemów kadrowych, silnie wzrastają koszty, jak choćby ceny energii i surowców, takich jak żywność.

Czytaj więcej:

Irlandia: Lokatorzy wynajmowanych mieszkań w coraz trudniejszej sytuacji

Irlandia z najniższym odsetkiem posiadaczy samochodów w UE

Irlandia: Sprzedaż alkoholi z wyższej półki "mocno w górę" 

Rosnące koszty hoteli i wynajmu samochodów w Irlandii zagrożeniem dla turystyki? 

  Komentarze
  • Sledy
   3 sierpnia, 09:06

   Boris Johnson szuka pracy 🤔

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.09.2022
  GBP 5.2822 złEUR 4.7566 złUSD 4.9113 złCHF 4.9846 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama