Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rekordowe temperatury w całej Europie. Dziś kolejny dzień upałów

Rekordowe temperatury w całej Europie. Dziś kolejny dzień upałów
Mieszkańcy Paryża szukają ochłodzenia w pobliżu zbiorników wodnych. (Fot. Getty Images)
Intensywna kanikuła zapanowała na zachodzie Europy, przyczyniając się do pogorszenia już i tak poważnej suszy. Wczoraj po południu we francuskim Bordeaux słupki rtęci pokazały 41,2 stopnia Celsjusza.
Reklama
Reklama

Jak oceniają synoptycy, prawdopodobnie to dopiero początek, bo ochłodzenie może nadejść najwcześniej w piątek - do tego czasu temperatury w całej Europie będą rosnąć.

Niemal w całej Francji ogłoszono z powodu upału stan gotowości. Meteorolodzy przewidują, że w Paryżu słupek rtęci podniesie się do 41 stopni i pobity zostanie rekord z 1947 roku, wynoszący 40,4 stopnia. To rekord dla stolicy, bo w czerwcu na południu Francji w Oksytanii temperatura sięgnęła 46 stopni.

Ofiarą fali upałów padło przedsiębiorstwo energetyczne EDF, które zostało zmuszone do zatrzymania w tym tygodniu dwóch reaktorów jądrowych w elektrowni Golfech w południowo-zachodniej Francji.

Kanikuła, już druga w niecały miesiąc po czerwcowej, budzi obawy przed zapanowaniem ekstremalnej suszy. We Francji w 73 na 101 departamentów już wprowadzono ograniczenia w zużyciu wody. Żeby pomóc rolnikom, rząd poprosi o zaliczkę w wysokości miliarda euro w ramach pomocy unijnej.

W Paryżu w związku z upałami zaplanowano otwarcie w obiektach publicznych pomieszczeń, w których można się odświeżyć i ochłodzić oraz uruchomienie tymczasowych fontann i kurtyn z mgiełki wodnej.

Mieszkańcy Londynu borykają się z rekordowymi upałami. (Fot. Getty Images)

Inne miasta europejskie podjęły podobne środki.

W Belgii ostrzeżenie przed upałem ogłoszono dziś we wszystkich regionach z wyjątkiem wybrzeża; obowiązuje ono do piątku włącznie. W zachodniej części Flandrii władze zabroniły rozpalania ognisk w terenie, aby nie dopuścić do możliwości wywołania pożaru.

Na wyspach Holandii obowiązuje alert pomarańczowy, drugi z najwyższych.

W Niemczech w najbliższych dniach spodziewana jest m.in. w Zagłębiu Ruhry, Kraju Saary i Dolinie Mozeli temperatura 41 stopni. Rekord absolutny z 2015 roku wynosi 40,3 stopnia Celsjusza. 

Ochłodzenie w Niemczech miało nadejść w piątek, ale według najnowszych prognoz przyjdzie dopiero w sobotę. Może to oznaczać, że w niektórych miejscach - np. w okolicach Kolonii i Duisburga - temperatura sięgnie 40 stopni Celsjusza przez trzy dni z rzędu.

"Byłaby to sensacja w klimatycznej historii Niemiec. Dotychczas takie upały pojawiały się tylko w pojedyncze dni" - poinformował Andreas Friedrich z Niemieckiej Służby Meteorologicznej (DWD).

Władze i służby ratownicze w Niemczech apelują o zachowanie ostrożności w najbliższych dniach, w tym o nawadnianie organizmu oraz unikanie wychodzenia z domu i przebywania na słońcu. W związku z upałami niektóre miasta wprowadziły zmiany w godzinach pracy urzędów. 

Władze sanitarne w Wielkiej Brytanii zaleciły mieszkańcom ograniczenie wychodzenia z domu i odpowiednie nawadnianie organizmu. Oczekuje się, że temperatura w Londynie osiągnie nawet 40 stopni, przewyższając rekord dla lipca wynoszący 36,7 stopnia i zbliżając się do rekordowego poziomu 38,5 stopnia z sierpnia 2003 roku. Meteorolodzy nie wykluczają nowych rekordów.

"Toksyczny koktajl" wilgotnego ciepła i pyłów zawieszonych "może być niezwykle niebezpieczny dla 5,4 mln osób cierpiących w Wielkiej Brytanii na astmę" - ostrzegł Andy Whittamore z organizacji Asthma UK.

Gorąco ma być również w nocy, co może być bardzo kłopotliwe dla snu - poinformowali eksperci. Dziś w nocy eksperci od pogody spodziewają się, że słupki rtęci pokażą 23-24 st. C.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama