Menu

Rekordowa liczba Brytyjczyków zostałaby dzisiaj w Unii

Rekordowa liczba Brytyjczyków zostałaby dzisiaj w Unii
56 proc. ankietowanych ​​chce drugiego referendum ws. Brexitu. (Fot. Getty Images)
Gdyby odbyło się teraz kolejne referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, rekordowe 56 proc. Brytyjczyków zagłosowałoby za pozostaniem ich kraju we Wspólnocie - wynika z najnowszego sondażu YouGov.
Reklama

Obecny wynik jest najwyższym poparciem dla pozostania w UE od czasu referendum, które odbyło się w czerwcu 2016 r. Wówczas 51,9 proc. opowiedziało się za wyjściem z Unii Europejskiej, natomiast 48,1 proc. za pozostaniem w UE.

Dokładnie taka sama liczba wyborców (56 proc.) stwierdziła w najnowszym sondażu YouGov, że ​​chce drugiego referendum ws. Brexitu. To o 3 punkty procentowe więcej w porównaniu do podobnej ankiety, przeprowadzonej przed świętami Bożego Narodzenia.

Z takimi znaczkami chodziłaby dzisiaj znacznie mniejsza liczba Brytyjczyków niż w 2016 r. (Fot. Getty Images)

Przewaga za pozostaniem w UE wzrosła jeszcze bardziej, gdy respondenci mieli wziąć pod uwagę odrzuconą brexitową umowę Theresy May lub możliwość opuszczenia UE bez umowy, czyli tzw. "twardy Brexit". 

W tym pierwszym przypadku było 65 proc. głosów za "Remain" i jedynie 35 proc. za "Leave". Z kolei widma "twardego Brexitu" boi się 41 proc. Brytyjczyków, którzy w takiej sytuacji zagłosowaliby za opuszczeniem Unii; 59 proc. wybrałoby opcję pozostania we Wspólnocie. 

"Ta ankieta pokazuje lepiej niż kiedykolwiek, dlaczego rząd musi zmienić kurs, a decyzję ws. Brexitu z powrotem oddać w ręce ludzi" - zaznacza poseł Partii Pracy, Chuka Umunna, czołowy zwolennik kampanii  People’s Vote, cytowany przez "Metro".

"Większość obywateli chce zostać w UE. Ta liczba rośnie jeszcze bardziej, gdy wyborcy widzą, jakie są alternatywy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii" - dodaje polityk.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.05.2020
  GBP 4.983 złEUR 4.438 złUSD 4.050 złCHF 4.171 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości