Menu

Raport: Wielka Brytania "bez szans" w przypadku konfliktu z Rosją

Raport: Wielka Brytania "bez szans" w przypadku konfliktu z Rosją
Brytyjskie wojsko nie jest obecnie zdolne prowadzić skutecznej obrony w rejonie Europy Wschodniej. (Fot. Getty Images)
Brytyjskie siły lądowe zostałyby 'całkowicie pokonane' w przypadku konfliktu z Rosją w Europie Wschodniej, a zarówno brytyjska armia, jak i jej sojusznicy z NATO mają 'krytyczny niedobór' artylerii i amunicji - wynika z raportu Royal United Services Institute (RUSI).
Reklama

Raport RUSI - najstarszego i najważniejszego ośrodka analitycznego zajmującego się sprawami bezpieczeństwa i obronności - zostanie w pełni opublikowany pojutrze, na kilka dni przed jubileuszowym szczytem NATO w Londynie, ale jego główne konkluzje ujawniła dzisiaj stacja BBC.

Eksperci przeanalizowali możliwości militarne w przypadku "mało prawdopodobnego" konfliktu o wysokim natężeniu pomiędzy NATO a Rosją. Po agresji rosyjskiej na Ukrainę w 2014 r. państwa NATO przesunęły część swoich sił na wschodnią flankę, aby zwiększyć zdolność odstraszania. W przypadku wojsk brytyjskich jest to około 800 żołnierzy, którzy stacjonują obecnie w Estonii.

Jednak raport stwierdza, że NATO nie jest w stanie utrzymać wiarygodnej pozycji obronnej. Wobec rozwoju i coraz większego zaawansowania rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej w pierwszych tygodniach konfliktu, siły lądowe NATO byłyby pozbawione wsparcia lotnictwa i musiałby polegać na artylerii. Jednak rosyjska armia ma znaczącą przewagę nad siłami NATO, jeśli chodzi o artylerię.

Rosja zgromadziła w rejonie Europy Wschodniej nowoczesne systemy artyleryjskie. (Fot. Getty Images)

Co więcej, Wielka Brytania i pozostałe kraje NATO mają nie tylko ograniczoną liczbę sztuk artylerii w rejonie hipotetycznego konfliktu, ale też niedobór amunicji i środków transportu. Według raportu, odświeżenie i modernizacja brytyjskiej artylerii lądowej jest "pilnym i krytycznym priorytetem".

Odnosząc się do wniosków RUSI, brytyjskie ministerstwo obrony oświadczyło: "Wielka Brytania nie jest sama, ale wraz ze swoimi sojusznikami z NATO, którzy ściśle współpracują ze sobą w wymiarze powietrznym, morskim, lądowym, jądrowym i cybernetycznym w celu zapobiegania zagrożeniom i reagowania na kryzysy. Wydając najwięcej na obronę spośród członków NATO w Europie, brytyjskie siły zbrojne są dobrze przygotowane do objęcia wiodącej roli w przeciwdziałaniu zagrożeniom i zapewnianiu bezpieczeństwa i ochrony Brytyjczyków w kraju i za granicą".

Jednak według przedstawionych w sierpniu przez ministerstwo obrony danych, rok 2019 jest dziewiątym z kolei, w którym spadła liczebność brytyjskich sił zbrojnych.

Czytaj więcej:

Trump ogłosił utworzenie kosmicznej armii USA

Niemieckie MSZ: "Bez USA Niemcy i Europa nie mogą się bronić"

Wielka Brytania oskarżona o tuszowanie zbrodni wojennych

Historyczna decyzja: NATO "rusza" w kosmos

  Komentarze
  • Emerytowany mundurowy
   27 listopada 2019, 11:11

   londynek jestescie w błedzie, nie liczy sie liczba tylko jakosc i taktyka, wy piszecie ze tylko o UK a nato składa sie z 29 panstw, W Tym USA , rosja nie ma najmniejszych szans na wygranie wojny konwecjonalnej, rosja to 70% azja chiny zawsze chciały miec syberje i 50% ziem ZSRR, na alasce jest juz USA, wiec jak rozmieszczą altylerje to po całej rosji to bedzie po kilka setek rostwione nie tysiecy, przypomne ze sojuszu meczy rosja a chinami nigdy nie bedzie, tylko interesy, chiny to kraj który nigdy nie zapomni tych grózb pozbawieniem istnienia chin, https://youtu.be/8dHTVp5D2n8

  • Abdullah z londynistanu
   27 listopada 2019, 11:50

   Biorąc pod uwagę "Anglików " nich wolę do walki ... Myślę że nie mieli by szansa nawet z armią Wsyp Zielonego Przylądka

  • Jacob Rees-Mogg
   27 listopada 2019, 12:57

   Wojna z Rosją nie jest koniecznością. Po Brexicie zaprosimy Władimira i się z nim dogadamy, to bratnia dusza, która wspiera naszą partię finansowo i mentalnie a przez swoje służby służy Brexitowi.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama