Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: Przeciętny Polak na zmianę haseł do różnych kont przeznacza 21 godzin rocznie

Raport: Przeciętny Polak na zmianę haseł do różnych kont przeznacza 21 godzin rocznie
Regularna zmiana haseł jest jedną z metod, aby zwiększyć bezpieczeństwo naszych danych. (Fot. Getty Images)
Na zmianę nowych haseł przeciętny użytkownik internetu nad Wisłą przeznacza 21 godzin rocznie - wynika z raportu 'Cyberbezpieczeństwo Polaków'. Dodano w nim jednak, że niespełna połowa Polaków zabezpiecza hasłem wszystkie swoje urządzania elektroniczne.
Reklama
Reklama

Jak zwróciła uwagę Joanna Charlińska z Biura Informacji Kredytowej (BIK), "Polacy do końca doceniają moc hasła jako zabezpieczenia przed wyłudzeniem danych". O tym, czy jest ono odporne na złamanie, decydują długość i złożoność - "zdecydowanie zapomnieć należy o ciągu liczb 12345 " - przestrzegła ekspertka.

Długie hasło, jak zauważyła, to takie, które składa się z co najmniej 12 znaków. "Może ono być skonstruowane z fraz, zawierać kombinacje liter i cyfr. Tu jednak należy pamiętać, by nie były to zwroty oczywiste, łatwe do odgadnięcia daty, imiona czy numery" - podkreśliła.

Czy używane przez nas hasło jest bezpieczne? (Fot. Getty Images)

Pomóc w wygenerowaniu bezpiecznego hasła - jak dodała - może menedżer haseł. "Ma on dodatkową zaletę, pomaga bezpieczne przechowywać hasła dla różnych kont" - przypomniała.

Według raportu BIK "Cyberbezpieczeństwo Polaków", do zabezpieczania hasłem swoich urządzeń elektronicznych przyznaje się 46 proc. Polaków. Tymczasem, jak zaznaczyli eksperci, słabe hasło, a tym bardziej jego brak, naraża na cyberataki klientów w trakcie dokonywania transakcji bankowych czy zakupów w sieci.

"Oszuści czyhają na przejęcie danych uwierzytelniających, aby zyskać dostęp do cennych informacji, które mogą doprowadzić ich do cudzych pieniędzy. Środkiem do celu jest przejęcie danych uwierzytelniających" - przestrzegła Aleksandra Stankiewicz-Billewicz z BIK.

"To jest jak brakujący element układanki. Łamiąc hasło, otwierają furtkę do innych danych dotyczących tożsamości" - stwierdziła ekspertka. Pozyskane informacje, numery kart płatniczych oraz elektroniczne dokumenty mogą zostać wykorzystane m.in. do wyłudzenia kredytu lub pożyczki, zakupów na raty, podpisania umów (np. na abonament telefoniczny) lub do wyprowadzenia pieniędzy z konta bankowego - dodała.

Czytaj więcej:

Trzy czwarte Polaków nie potrafi rozpoznać linku wzbudzającego podejrzenia

Polska wśród głównych celów rosyjskich cyberataków. "Odnotowano 114 incydentów"

Centrum Cyberbezpieczeństwa UK: Chiny dążą do dominacji technologicznej na świecie

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama