Menu

Raport: Orientacja seksualna a zarobki. Osoby LGBT w UK zarabiają mniej?

Raport: Orientacja seksualna a zarobki. Osoby LGBT w UK zarabiają mniej?
Badanie wykazało duże nierówności, również w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Nowe badania sugerują, że homoseksualni i biseksualni mężczyźni na Wyspach zarabiają średnio setki funtów rocznie mniej niż ich heteroseksualni odpowiednicy. Raport opublikowano na łamach czasopisma 'Journal of Population Economics'.
Reklama
Reklama

Raport na temat wpływu orientacji seksualnej na zarobki przygotowali naukowcy z Anglia Ruskin University. Wynika z niego, że heteroseksualni mężczyźni w Wielkiej Brytanii zarabiają średnio o 5 proc. więcej niż homoseksualni i biseksualni. Przekłada się to na różnicę w zarobkach w wysokości 1 500 funtów rocznie.

W całej Europie, Ameryce Północnej i Australii mężczyźni homoseksualni zarabiali średnio o 6,8 proc. mniej niż heteroseksualni, podczas gdy mężczyźni biseksualni zarabiali aż o 10,3 proc. mniej.

Jak informuje "Journal of Population Economics", sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku homoseksualnych kobiet. Z badania wynika bowiem, że zarabiają one o 7,1 proc. więcej niż kobiety heteroseksualne.

Zdaniem prof. Nicka Drydakis z Anglia Ruskin University wynika to z tego, że homoseksualne kobiety "stereotypowo reprezentują wiele cech uznawanych za męskie i demonstrują przywództwo". Wskazał ponadto, że mają także mniejsze prawdopodobieństwo posiadania dzieci, dzięki czemu są lepiej zaangażowane w życie zawodowe.

Naukowcy wskazali jednak, że ich odkrycia są "powodem do niepokoju". Wzięto pod uwagę, że w większości badanych krajów obowiązuje surowa polityka antydyskryminacyjna.

"Prawodawstwo i wytyczne dotyczące miejsca pracy powinny gwarantować, że ludzie otrzymują takie samo wynagrodzenie i nie doświadczają żadnej formy uprzedzeń w miejscu pracy wyłącznie ze względu na ich orientację seksualną lub tożsamość płciową" - podsumowano.

Czytaj więcej:

UK zorganizuje pierwszą globalną konferencję LGBT

Do obiegu wszedł nowy banknot £50 z Alanem Turingiem

Komisja Europejska wszczyna postępowanie wobec Polski ws. LGBT

Jak Polska działa na rzecz równości mniejszości seksualnych? Jest stanowisko rządu

Węgierska minister do Hamiltona: "Niech szewc pozostanie przy kopycie"

  Komentarze
  • Olek
   3 sierpnia, 11:25

   Mniej wydają bo nie mają dzieci i żon to się nie przemeczaja

  • Piotrek
   3 sierpnia, 14:08

   co mają zarobki do orientacji seksualnej no ludzie ! co za bzdury i dziwić się, że są problemy na świecie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2021
  GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama