Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: Jakich pracowników poszukują polscy pracodawcy w kraju?

Raport: Jakich pracowników poszukują polscy pracodawcy w kraju?
Jak ujawniono, w Polsce brakuje m.in. specjalistów IT. (Fot. Getty Images)
W 2022 r. pracodawcy nad Wisłą najczęściej poszukiwali ekspertów IT, specjalistów ds. sprzedaży i pracowników fizycznych - wynika z danych Pracuj.pl. W ostatnich miesiącach aktywność rekrutacyjna firm stopniowo zmniejszała się. Mimo to odnotowano rekordową liczbę ogłoszeń.
Reklama
Reklama

W 2022 roku w Pracuj.pl zamieszczono 1,1 mln ofert zatrudnienia, o 13 proc. więcej niż rok wcześniej i najwięcej w historii serwisu. Aktywność firm w obszarze rekrutacji była widoczna szczególnie w I i II kwartale, gdy opublikowano łącznie prawie 600 tys. ofert.

Najczęściej w 2022 r. poszukiwani byli eksperci ds. IT, do których kierowano 25 proc. ogłoszeń (prawie 280 tysięcy). Na drugiej pozycji z niewielką stratą do lidera znaleźli się specjaliści ds. sprzedaży. Kierowano do nich w całym minionym roku 274 tysiące ofert (25 proc.). W przypadku tej grupy niewątpliwie pozytywnie na jej popularność wśród pracodawców wpływać mogło zdjęcie większości restrykcji związanych z pandemią, co wpływało na większy ruch w centrach handlowych, a także rosnącą sprzedaż - oceniono.

Na kolejnych miejscach uplasowali się pracownicy fizyczni i specjaliści ds. obsługi klienta (w obu przypadkach 13 proc. ofert), a w dalszej kolejności specjaliści ds. finansów (11 proc.) oraz inżynierii (10 proc.).

Branże najbardziej aktywne w poszukiwaniu pracowników to finanse i bankowość (12 proc. ofert), IT (10 proc.) oraz handel detaliczny (9 proc.). Porównując te dane z najbardziej poszukiwanymi specjalizacjami stwierdzono, że specjaliści IT coraz częściej rekrutowani są także przez firmy, dla których obszar technologii nie stanowi głównego profilu działalności.

Pod koniec ub.r. 35 proc. ofert pracy stanowiły oferty umożliwiające pracę zdalną lub hybrydową. W rekrutacji widać było też rosnącą rolę kompetencji cyfrowych - 35 proc. wszystkich ofert dotyczyło specjalizacji, w których kompetencje cyfrowe są istotne. Jak podkreślono, nie chodzi tylko o specjalistów IT, ale też specjalistów od marketingu i reklamy, internetu/ecommerce oraz badań i rozwoju.

"Według Eurostatu Polska zajmuje dopiero 24. miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby osób posiadających kompetencje cyfrowe. Przyglądając się analizie raportu sporządzonego przez Komisję Europejską, aktualnie ok. 85 proc. wszystkich miejsc pracy w Unii Europejskiej wymaga co najmniej podstawowego poziomu tzw. kompetencji cyfrowych. Jak dodają badacze, do 2030 roku ten udział dodatkowo wzrośnie do 9 na 10" - zauważono w raporcie.

Czytaj więcej:

W Polsce będzie trudniej o pracowników? "Presja płacowa jest wysoka"

Ilu pracodawców w Polsce planuje redukcję etatów?

W UK rusza kampania na rzecz podawania zarobków w ogłoszeniach o pracę

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama