Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: Letnie wakacje szkolne w Anglii należy skrócić do czterech tygodni

Raport: Letnie wakacje szkolne w Anglii należy skrócić do czterech tygodni
Szkoły w Anglii stosują przestarzały system rozkładu ferii - wynika z raportu. (Fot. Getty Images)
Anglia powinna zmienić swój rozkład ferii w szkołach, który 'utknął w miejscu od czasów wiktoriańskich' - sugeruje najnowszy raport na temat przeciwdziałania nierównościom w edukacji po pandemii. Autorzy dokumentu sugerują, że obecny schemat należy zastąpić, wprowadzając krótsze wakacje i dłuższe przerwy w połowie semestru.
Reklama
Reklama

Raport jest częścią projektu finansowanego przez Fundację Nuffield i ma zostać opublikowany w przyszłym miesiącu. Wśród jego głównych zaleceń znalazł się przegląd rozkładu szkolnego kalendarza i skrócenie letnich wakacji w szkołach państwowych z sześciu do czterech tygodni, natomiast przerwy półsemestralne jesienią i zimą miałyby być przedłużone z jednego tygodnia do dwóch.

Zdaniem Lee Elliota Majora, profesora mobilności społecznej na Uniwersytecie w Exeter i jednego z autorów raportu, reforma kalendarza akademickiego w Anglii byłaby skutecznym i tanim sposobem przezwyciężenia podziałów edukacyjnych, które narosły od czasu pandemii.

"Bardziej równomierne rozłożenie wakacji szkolnych w ciągu roku ma całkowity sens edukacyjny: poprawia dobrostan uczniów i życie zawodowe nauczycieli bez dodatkowych kosztów, zrównoważy koszty opieki nad dziećmi dla rodziców i potencjalnie poprawi wyniki w nauce wielu dzieci" – stwierdził Major.

"Skrócenie wakacji letnich z sześciu tygodni do czterech tygodni nadal zapewniłoby nauczycielom odpowiednią ilość czasu na regenerację, natomiast dwutygodniowe przerwy w połowie semestru w lutym i październiku zapewniłyby bardzo potrzebny czas wolny w najbardziej wyczerpujących okresach roku akademickiego" - dodał profesor.

Uczniowie mogą nie być zachwyceni, jeśli letnie wakacje skróci im się aż o 2 tygodnie... (Fot. Getty Images)

Z raportu wynika, że niektórym uczniom, szczególnie tym ze środowisk znajdujących się w niekorzystnej sytuacji finansowej i mającym dodatkowe potrzeby edukacyjne, trudno jest wrócić do nauki po długich wakacjach. W rezultacie semestr jesienny jest poświęcony raczej powtórkom niż doskonaleniu nabytej już wiedzy.

Po przerwie wakacyjnej nauczyciele zgłaszają również więcej problemów z zachowaniem i samopoczuciem wśród uczniów.

Wezwanie do zmian jest następstwem propozycji walijskiego rządu, dotyczących zmian w roku szkolnym rozpoczynającym się w latach 2025–2026, obejmujących początkowo skrócenie przerwy letniej do pięciu tygodni i wydłużenie ferii jesienią. W ślad za tym mogłyby zostać wprowadzone bardziej radykalne środki, takie jak dalsze ograniczenie letnich wakacji do czterech tygodni i odpowiednie dostosowanie terminu ferii podczas świąt wielkanocnych.

Z niedawnego sondażu przeprowadzonego przez aplikację Teacher Tapp wynika, że nauczyciele są jednak podzieleni co do tego, czy wakacje letnie należy skrócić i o ile. Podczas gdy 33% opowiedziało się za utrzymaniem przerwy letniej na poziomie sześciu tygodni, 35% chciało jej skrócenia do pięciu tygodni, a 29% opowiadało się za skróceniem jej do czterech.

Nie jest to pierwsza taka dyskusja dotycząca konieczności reformy kalendarza szkolnego. W 2013 roku ówczesny sekretarz edukacji Michael Gove nawoływał do zmian, stwierdzając: "Nie możemy sobie pozwolić na system edukacji, który został wprowadzony jeszcze w XIX wieku".

Czytaj więcej:

Anglia: Dyrektorzy szkół skarżą się na pogarszające się zachowanie uczniów i rodziców

Wielka Brytania wprowadzi do szkół średnich lekcje języka migowego

Wiele szkół w Londynie zagrożonych jest likwidacją. Wszystko przez wyprowadzki ze stolicy

Anglia: Szkoły z zakazem używania telefonów komórkowych

    Komentarze
    • Ewa
      27 lutego, 11:50

      To nie ma sensu jak ktoś jest z Chin , Indii czy Pakistanu potrzebuje przynajmniej 3 tygodni wakacji tam aby odwiedzić rodzinę. Jeżeli skrócą do 4 tygodni wszyscy będą chcieli wyjechać w pierwszym tygodniu i ceny biletów będą poza zasięgiem większości. Dodatkowo budynki są źle klimatyzowane i dzieciakom jest gorąco w wakacje, a niektóre szkoły zabraniają noszenia szortów. W końcu dłuższe wakacje jesienią to dodatkowa udręka dla rodziców aby wziąć urlop lub zorganizować opiekę tak to w wakacje wyrzuca się dzieci do rodziny i żyją.

    • Nauczyciel
      28 lutego, 09:38

      Ja proponuję zacząć od polityków i ograniczyć ich wyjazdy służbowe, przecież są wideokonferencje, będzie ekologicznie. A potem skrócić ich urlopy i kazać wypoczywać w kraju w którym panują.

      Eksperymenty na dzieciach nie są mile widziane.

    • Czytelnik anonimowy
      28 lutego, 09:58

      Po co dziscio. wakacje w październiku i lutym .Dużo deszczu i zimno ...Latem jest więcej słońca(Wit D)i mogą spędzić więcej czasu na dworze, ,a nie w domu przed telewizorem czy komputerem bo zimno i pada ...

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama