Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: Krajobraz miejski w UK zmienia się na niekorzyść niepełnosprawnych

Raport: Krajobraz miejski w UK zmienia się na niekorzyść niepełnosprawnych
Osoby niepełnosprawne mają coraz większe problemy z poruszaniem się po mieście. (Fot. Getty Images)
Osoby niepełnosprawne na Wyspach donoszą o znacznym pogorszeniu się dostępności wielu miejsc i rosnących trudnościach w podróżowaniu po mieście. Powodem - według raportu organizacji Sustrans - jest wzrost liczby ładowarek do samochodów elektrycznych na chodnikach oraz rosnąca popularność ogródków piwnych przed restauracjami.

Reklama
Reklama

Według nowego raportu Sustrans, coraz częstsze wykorzystywanie chodników do instalacji ładowarek elektrycznych czy tworzenia miejsc do jedzenia na świeżym powietrzu "zaśmieca przestrzeń publiczną" i utrudnia niepełnosprawnym poruszanie się. 

Jak podkreślono, proceder ma miejsce "bez jakiegokolwiek nadzoru" co sugeruje, iż potrzebne jest "lepsze zarządzanie", aby rozwiązać problem.

Na Wyspach rośnie popularność jedzenia "pod chmurką". (Fot. Getty Images)

Z danych ministerstwa transportu wynika, że w tylko w ubiegłym roku na terenie całego kraju zainstalowano 8 680 ładowarek publicznych przeznaczonych do samochodów elektrycznych. Liczby te nie obejmują ładowarek prywatnych, których liczba może być kilkukrotnie wyższa.

Przestrzeń chodnikowa coraz częściej jest również zajmowana stolikami przed punktami gastronomicznymi. Powodem jest nietypowy dla Wysp wzrost popularności tej formy stołowania się, który zaczęto odnotowywać w trakcie pandemii koronawirusa.

Osoby niepełnosprawne, które udzieliły wypowiedzi w raporcie, wskazały, że "obawiają się poruszania po chodnikach z uwagi na konieczność omijania coraz większej liczby przeszkód". Szczególnym problemem mają być zaparkowane samochodu lub śmieci wystawione przed domy w dniach ich wywozu.

Niepełnosprawni w UK domagają się większej uwagi ze strony władz w sprawie planowania miejskiego. (Fot. Getty Images)

Co więcej, według raportu aż 41 proc. niepełnosprawnych "ma problem z dotarciem do celu w czasie typowej podróży".

Grupa Sustrans zarzuciła władzom lokalnym i krajowym "brak dialogu" z osobami niepełnosprawnymi na temat decyzji, które wpływają na to, jak poruszają się po okolicy.

Czytaj więcej:

Niepełnosprawni w UK "z większym ryzykiem kłopotów finansowych w czasie kryzysu"

Londyn: Jedna z gmin chce zakazać ruchu pojazdów na 75 proc. swoich dróg

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 13.05.2024
    GBP 4.9947 złEUR 4.2977 złUSD 3.9853 złCHF 4.3964 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama