Menu

Raport: Jak bardzo UK jest uzależnione od jedzenia z UE?

Raport: Jak bardzo UK jest uzależnione od jedzenia z UE?
Jak wiele produktów w sklepach pochodzi z krajów UE? (Fot. Getty Images)
Decyzja Francji o zamknięciu granicy z Wielką Brytanią w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa uwidoczniła znaczenie trasy Dover-Calais dla dostaw żywności. Portal BBC postanowił przygotować raport, w którym sprawdzono, jak bardzo Wielka Brytania zależna jest od jedzenia z UE i czy brytyjscy konsumenci powinni mieć powody do obaw.
Reklama
Reklama

Według grupy British Retail Consortium (BRC), obecnie około 30% całej żywności sprzedawanej w Wielkiej Brytanii pochodzi z Unii Europejskiej.

Jak wskazuje BBC, Wielka Brytania importuje z UE prawie połowę wszystkich świeżych warzyw i większość owoców. To właśnie te dwie grupy produktów najbardziej uzależniają brytyjski rynek od europejskich dostaw.

W miesiącach letnich Wielka Brytania wiele produktów może uprawiać samodzielnie, takich jak choćby sałata, maliny i truskawki, ale gdy pogoda się ochładza, sklepy przestawiają się na import z UE.

BBC podaje konkretny przykład: w styczniu 90 proc. sałaty w sklepach pochodzi z krajów UE, ale już w czerwcu odsetek ten spada do zaledwie 5 proc. Podobnie sytuacja wygląda z innymi produktami np. pomidorami.

Statystyki innej grupy - Food and Drink Federation - pokazują, że w okresie zimowym nawet 50 proc. żywności w sklepach pochodzi z importu.

Obecnie BBC szacuje, że nie ma obaw o dostawy żywności w okresie świąt, ale "luki mogą pojawić się już w przyszłym tygodniu".

Czytaj więcej:

Szturm na supermarkety w Londynie. Gigantyczne kolejki pod sklepami

Boris Johnson: "Nie będzie braków w zaopatrzeniu. Pracujemy nad odblokowaniem granicy"

Ciężarówki z Wielkiej Brytanii mogą już wjeżdżać do Francji

Dover: Przepychanki między kierowcami ciężarówek a policją

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.01.2025
    GBP 5.1498 złEUR 4.2718 złUSD 4.1512 złCHF 4.5658 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama