Menu

Raport: Coraz więcej Kolumbijczyków przyjeżdża do Polski do pracy

Raport: Coraz więcej Kolumbijczyków przyjeżdża do Polski do pracy
Rynki Ameryki Południowej stają się coraz istotniejszym źródłem nowych pracowników w Polsce. (Fot. Getty Images)
Największą grupą cudzoziemców pracujących w Polsce pozostają Ukraińcy, ale ich udział powoli spada. Rośnie natomiast liczba obywateli z innych krajów, np. Kolumbii, wobec których w latach 2023/2024 odnotowano ponad 350 proc. wzrost udzielonych zezwoleń na pracę - wynika z raportu Smart Solutions.

W informacji, powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego zauważono, że udział imigrantów z Ukrainy w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce, powoli ustępuje na rzecz obywateli innych krajów - w ciągu ostatnich dwóch lat zmniejszył się o 6 pkt proc.

Powołując się na dane Urzędu do Spraw Cudzoziemców podkreślono, że wciąż najwięcej wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt w Polsce składają Ukraińcy (286 tys. w 2024 r.).

Autorzy raportu zauważyli, że na czwartym miejscu pod względem złożonych wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt w Polsce, z liczbą 18 tys. wniosków, znajduje się Kolumbia, którego liczba obywateli w Polsce sukcesywnie rośnie.

"Na przestrzeni kilku ostatnich lat liczba Kolumbijczyków zwiększyła się niemal 50-krotnie. Ogromny wzrost udzielonych zezwoleń na pracę, bo aż o 352 proc., miał miejsce na przełomie 2023 i 2024 r." - dodano.

Rośnie także liczba pozytywnych decyzji dotyczących pobytu stałego lub czasowego wydanych Kolumbijczykom - w 2024 roku wydano ok. 3 tys. pozytywnych decyzji ws. legalnego pobytu w Polsce.

Aktualnie, w styczniu 2025 roku, już niemal 300 wniosków obywateli Kolumbii zostało rozpatrzonych pozytywnie, a na ocenę czeka ponad 1,6 tys. osób. "Ta liczba najprawdopodobniej będzie rosła" - podkreślono.

Drugą grupą imigrantów, których liczba w Polsce podczas ostatnich kilku lat znacznie się zwiększyła, są Filipińczycy. W pierwszej połowie 2024 r. wydano im 20,5 tys. zezwoleń na pracę, a w 2023 roku - 13 tys.

Podobnie jak w przypadku Kolumbijczyków, obywatele Filipin także czekają na decyzje ws. nie tylko pracy, ale także legalnego pobytu – w zeszłym roku przyjęto 9 tys. wniosków. W styczniu 2025 roku ok. 300 osób otrzymało pozytywne decyzje.

Rynki Ameryki Południowej stają się coraz istotniejszym źródłem nowych pracowników. "Pracownicy z tych krajów szybko przystosowują się do wymagań polskiego rynku, a ich zaangażowanie i wysoka etyka pracy pomagają uzupełnić braki kadrowe oraz sprostać rosnącej konkurencji z Europy Zachodniej" - tłumaczy Natalia Myskova ze Smart Solutions.

"Po kilku latach aktywnego wdrażania pracowników z różnych krajów zaobserwowaliśmy, że pracownicy z tych regionów wyróżniają się dobrą znajomością języka angielskiego oraz wysoką elastycznością adaptacyjną, co sprawia, że są chętnie zatrudniani przez polskich pracodawców. Ich doświadczenie w sektorach takich jak produkcja, logistyka czy usługi, sprawia, że stanowią cenne uzupełnienie dla polskiego rynku pracy" - dodaje.

Smart Solutions jest dostawcą usług HR działającym na rynku od 2009 roku. Firma posiada 9 oddziałów międzynarodowych i 15 biur regionalnych. Smart Solutions świadczy usługi takie jak m.in. praca tymczasowa, rekrutacja stała, outstaffing, legalizacja pobytu i pracy cudzoziemców, wsparcie księgowe, assessment center, audyt teczek osobowych oraz szkolenia miękkie. Agencja łącznie zatrudnia ponad 300 pracowników.

Czytaj więcej:

Polski rynek pracy zaczyna przyciągać imigrantów z Azji i Ameryki Łacińskiej

Większość Polaków odeszłaby z pracy, gdyby przestała ufać szefowi

Polska wśród państw z najniższym bezrobociem w UE

    Komentarze
    • Kamil
      6 lutego, 08:55

      Jest film Slupsk noca jak na razie miedzy soba walcza kolumbowie, sa naprawde elastyczni oraz na razie badaja teren,ale jak zobacza ze mozna to pewnie beda bic lokalnych brawo agnecja

    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 18.03.2025
    GBP 4.9600 złEUR 4.1776 złUSD 3.8152 złCHF 4.3370 zł

    Sport