Raport FIFA: W tym roku prawie 1 mld dolarów mniej na transfery
FIFA ujawniła, że zawarte zostało 11 tysięcy umów dotyczących zmiany barw klubowych na międzynarodowym rynku piłkarskim. To rekordowy rezultat, choć tylko osobowo, natomiast nie finansowo.
Kluby w tegorocznym oknie transferowym od czerwca do września zobowiązały się wydać 6,46 miliarda dolarów na zakup zawodników. To spadek o prawie 1 mld, gdyż rok temu w tym samym czasie kwota transferów wyniosła 7,43 miliarda dolarów.
Średnia opłat transferowych płaconych za zawodnika przez kluby w Europie, zdecydowanie najbogatszym rynku, wyniosła 3,13 mln dolarów w porównaniu z 3,80 mln w 2023.
Raport FIFA nie jest jednak dokumentem kompletnym, gdyż nie uwzględnia m.in. największej transakcji transferowej poza sezonem europejskim, a także nie obejmuje transferów zawodników między dwoma klubami w tym samym kraju.
Wyceną FIFA nie jest objęty m.in. transfer Francuza Kyliana Mbappe z PSG, który dołączył do Realu Madryt bez opłaty transferowej między klubami. Mbappe, gwiazda reprezentacji Francji, miał bowiem status wolnego agenta po wygaśnięciu jego kontraktu w Paris Saint-Germain.
Francuski klub nie otrzymał za jego przejście żadnych środków finansowych, natomiast sam zawodnik dostał premię za zgodę na przejście do ligi hiszpańskiej. Nieoficjalnie według różnych źródeł jej wysokość wynosiła od 110 do 165 mln dolarów.
W tym roku - jak wynika z raportu FIFA - największe opłaty w transakcjach transgranicznych objęły transfer Juliana Alvareza z Manchesteru City do Atletico Madryt, który wyniósł około 83 mln dolarów oraz Leny'ego Yoro z Lille do Manchesteru United za 62 mln USD.
Wśród transakcji krajowych, które nie są uwzględniane przez FIFA, najwyższe kwoty zostały zapłacone w Anglii za przejście Dominica Solanke z Bournemouth do Tottenhamu, Pedro Neto z Wolves do Chelsea i we Włoszech za Teuna Koopmeinersa z Atalanty do Juventusu.
Angielskie kluby były w tym roku największymi płatnikami na rynku piłkarskim, wydały bowiem 1,69 mld dolarów na transfery międzynarodowe, ale odzyskując 1,25 mld dolarów za zawodników przekazanych innym ligom.
Belgijskie kluby osiągnęły zysk netto w wysokości 302 mln dolarów, otrzymując 412 mln dolarów ze sprzedaży zawodników za granicę i wydając 110 mln dolarów na nowych graczy. Transakcje te obejmowały m.in. przeniesienie Igora Thiago z Club Brugge do Brentford i Ernesta Nuamaha z Molenbeek do Olympique Lyon.
Także kluby z Argentyny otrzymały około 130 mln dolarów więcej niż w tym roku wydały, a brazylijskie osiągnęły łączny zysk w wysokości 98 mln dolarów na transferach międzynarodowych - stwierdziła FIFA.
Wśród rekordowych 11 tysięcy transferów międzynarodowych potwierdzonych przez FIFA od czerwca do września, około 4700 wymagało opłat między klubami, natomiast prawie 6300 dotyczyło zawodników będących jak Mbappe wolnymi agentami.