Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

RPA: Brytyjskie MSZ ostrzega turystów przed bardzo prawdopodobnymi atakami terrorystycznymi

RPA: Brytyjskie MSZ ostrzega turystów przed bardzo prawdopodobnymi atakami terrorystycznymi
Stolica RPA - Kapsztad - to popularny szczególnie wśród Brytyjczyków cel wakacyjnych wyjazdów. (Fot. Getty Images)
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii wydało ostrzeżenie przed terroryzmem w Republice Południowej Afryki dla obywateli brytyjskich i obcokrajowców, którzy przebywają lub planują podróż do tego kraju - poinformował portal News24.
Reklama
Reklama

"Ataki mogą być masowe i mogą być wymierzone w przestrzenie publiczne i miejsca odwiedzane przez obcokrajowców, takie jak obiekty turystyczne, centra handlowe, ważne wydarzenia, zatłoczone miejsca" - poinformowała brytyjska dyplomacja.

Dyrektor generalny Departamentu Stosunków Międzynarodowych RPA Zane Dangor był zszokowany "dziwnymi" jego zdaniem twierdzeniami Wielkiej Brytanii o możliwości ataku terrorystycznego na terytorium Republiki Południowej Afryki – poinformował portal News24.

Dangor stwierdził, że czeka, aż Brytyjczycy przedstawią dowody na "bezpodstawne" twierdzenia. Dodał, że Wielka Brytania nie skorzystała z kanałów dyplomatycznych, aby przekazać swoje obawy, a służby wywiadowcze obu krajów zwykle rozmawiają ze sobą przed wydaniem ostrzeżenia.

Inaczej sprawę przedstawia rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Państwowego (SSA) Sipho Mbele, który w rozmowie z "The Citizen" poinformował: "Zalecenie dotyczące podróży zostało wydane przez Biuro Spraw Zagranicznych Wspólnoty Narodów i Rozwoju (FCDO) w styczniu 2024 r. i nadal obowiązuje dla Republiki Południowej Afryki".

"W sprawach terroryzmu krajowego i międzynarodowego SSA stale angażuje się i współpracuje z partnerami międzynarodowymi, w tym z Wielką Brytanią" - wyjaśnił Mbele.

Stany Zjednoczone co najmniej od 2022 r. ostrzegają władze RPA o działających na ich terenie komórkach ISIS, które wspierają działania operacyjne terrorystów w całej Afryce. Z tego powodu nałożyły sankcje na wiele osób i podmiotów z RPA za ich zaangażowanie w finansowanie terroryzmu.

W lutym 2023 r. amerykańska Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) dodała RPA do swojej "szarej listy" z powodu niewystarczających wysiłków rządu na rzecz przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu i praniu pieniędzy w tym kraju.

Latem 2022 r. ISIS ogłosiło, że w Afryce najprawdopodobniej uda mu się przywrócić kalifat, przynajmniej na znacznej części kontynentu. Od tego czasu oddziały i sieci ISIS w Mozambiku, Burkina Faso, Demokratycznej Republice Konga, Nigerii i Mali stały się szczególnie aktywne, przeprowadzając akty terroru wymierzone w ludność cywilną i służby bezpieczeństwa.

Według agencji AP, tylko w 2022 r. terroryści przeprowadzili na całym świecie 1 500 ataków, z czego większość w Aryce. Ale już w następnym roku tylko w Zachodniej Afryce, gdzie ISIS planuje stworzyć swoje państwo wyznaniowe, przeprowadzono 1 800 ataków w pierwszych sześciu miesiącach. Zginęło w nich około 4 600 osób.

Najbliższe tygodnie będą bardzo wrażliwe dla RPA ze względu na zaplanowane na 29 maja wybory głowy państwa i członków parlamentu. Po raz pierwszy od 30 lat rządzący Afrykański Kongres Narodowy najprawdopodobniej nie zdobędzie większości - obecne sondaże dają mu poparcie poniżej 40 proc.

Czytaj więcej:

"The Guardian": Państwo Islamskie intensywnie rekrutuje z Tadżykistanu

Tzw. Państwo Islamskie szkoli bojowników do ataków na Europę

Ostrzeżenie dla Brytyjczyków podróżujących do Egiptu i Maroka. Sytuacja w regionach jest dynamiczna

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.05.2024
  GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama