Puchar Świata w skokach: Żyła ósmy, wygrana Krafta w Lillehammer

Piotr Żyła podczas dzisiejszego skoku. (Fot. TERJE BENDIKSBY/NTB/AFP via Getty Images)
Piotr Żyła zajął ósme miejsce w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich w Lillehammer. Zwyciężył Austriak Stefan Kraft, a drugie miejsce zajął prowadzący w klasyfikacji generalnej cyklu Japończyk Ryoyu Kobayashi. Trzeci był Niemiec Karl Geiger.

Żyła (130 i 137 m) po pierwszej serii zajmował również ósmą pozycję. Na półmetku z Polaków najlepszy był Kamil Stoch (129,5 i 133,5 m), który był siódmy. W drugiej próbie był jednak nieco słabszy od rywali z czołówki i spadł o trzy lokaty.

Dawid Kubacki (128,5 i 135 m) został sklasyfikowany na 15., a Paweł Wąsek (125,5 i 132 m) - na 23. pozycji. Do serii finałowej nie zakwalifikował się Kacper Juroszek, który uzyskał 120 m i zakończył zmagania na 36. miejscu.

Zawody zostały przerwane na kilka minut niedługo po rozpoczęciu drugiej serii. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) poinformowała, że pojawiły się "problemy techniczne", nie podając szczegółów.

Dzisiejszy konkurs liczył się do klasyfikacji cyklu Raw Air, który potrwa do niedzieli. Jego liderem jest Kraft, przed Kobayashim i Geigerem. W pierwszej dziesiątce jest dwóch Polaków - siódmy Żyła i ósmy Stoch.

Zawodnicy o punkty będą walczyć jeszcze w sobotę i niedzielę w zawodach indywidualnych w Oslo oraz prologach.

Z kolei w klasyfikacji generalnej PŚ wciąż prowadzi Kobayashi, który zgromadził 1402 punkty. Jego głównym rywalem w walce o końcowy triumf jest Geiger - 1339 pkt. Najlepszy z Polaków jest Żyła, który ma 298 punktów i zajmuje 19. pozycję.